ИСТОРИЈА И РУБИКОН: Крим и Севастопољ ушли у састав Русије

СПОРАЗУМ О УЈЕДИЊЕЊУ ПОТПИСАЛИ ВЛАДИМИР ПУТИН

И РУКОВОДИОЦИ КРИМА И СЕВАСТОПОЉА

  • „Ми не желимо поделу Украјине, то нам није потребно. Крим припада свима нама, та стратешка територија треба да се налази под стабилним суверенитетом, који фактички може бити само руски“ - нагласио је Путин
  • „Наши западни партнери на челу са САД преферирају да се у међународној политици руководе правом јачег, они су поверовали у своју ексклузивност, мисле да само они могу да буду у праву. Час овде, час тамо примењују силу против независних држава, намећу  резолуције које су им за то потребне у међународним организацијама или их потпуно игноришу. Тако је било и у Југославији“
  • Путин је цитирао декларацију коју су донеле САД поводом Косовау којој се истицало да се декларацијама независности може кршити унутрашње законодавство држава, али да то не значи да се тиме крши међународно право
  • „Сами су то писали, трубили о томе по селом свету, натерали све да то признају, а сад негодују. Због чега?“ - упитао је Путин
  • „У украјинском случају западни партнери Русије су претерали, понашали су се грубо, неодговорно и непрофесионално. Русија се у ситуацији с Кримом нашла пред линијом иза које нема повлачења“ -  казао је Путин
  • Још је подвукао: „Русија није против сарадње с NATO, већ против тога да војна организација „газдује“ на руским историјским територијама“

         У КРЕМЉУ су - у присуству посланика и представника јавности Русије - Уговор о уједињењу Крима и Севастопоља с Русијом потписали председник РФ Владимир Путин, председник Врховног совјета (скупштине) Крима Владимир Константинов, премијер Крима Сергеј Аксјонов и председник градског совјета Севастопоља Алексеј Чалиј. После церемоније потписивања интонирана је химна Руске Федерације.

         Пре церемоније потписивања Уговора Владимир Путин се обратио Федералном парламенту. Он је позвао парламентарце да ратификују Уговор о уједињењу Крима и Севастопоља с Русијом.

         „Становници Крима и Севастопоља обратили су се Руској Федерацији с молбом да се обезбеде права и слободе локалног становништва, да се не дозволи оно што се догађало и догађа се у Кијеву, Доњецку и Харкову. Ми нисмо могли да оставимо Крим и његове становнике на цедилу, јер би то једноставно била издаја“ - рекао је Путин.

         Он је истакао да су „такозване нове власти те које су стајале иза преврата, прво што су урадиле је подношење скандалозног предлога закона о ревидирању језичке политике, који је директно кршио права националних мањина.

         „Они који су се супротставили пучу у Украјини, били су подвргнути репресијама, терору, убиствима и погромима“ - казао је Путин.

         „Ми не желимо поделу Украјине, то нам није потребно. Крим ће бити, као што је и био вековима, родна кућа за представнике свих народа који тамо живе. Али, он никада неће бити бандеристички. Крим припада свима нама, та стратешка територија треба да се налази под стабилним суверенитетом, који фактички може бити само руски“ - рекао је Путин.

         „Наши западни партнери на челу са САД преферирају да се у међународној политици руководе правом јачег, они су поверовали у своју ексклузивност, мисле да само они могу да буду у праву. Час овде, час тамо примењују силу против независних држава, намећу  резолуције које су им за то потребне у међународним организацијама или их потпуно игноришу. Тако је било и у Југославији“.

         Путин је цитирао декларацију коју су донеле САД у вези са ситуацијом о Косову. У документу се истицало да се декларацијама независности може кршити унутрашње законодавство држава, али то не значи да се тиме крши међународно право.

         „Сами су то писали, трубили о томе по селом свету, натерали све да то признају, а сад негодују. Због чега?“- истакао је Путин.

         „У украјинском случају западни партнери Русије су претерали, понашали су се грубо, неодговорно и непрофесионално. Русија се у ситуацији с Кримом нашла пред линијом иза које нема повлачења“ -  казао је Путин.

         Русија није против сарадње с NATO, већ против тога да војна организација „газдује“ на руским историјским територијама, рекао је он.

         „Данас желим да се обратим и народу Сједињених Америчких Држава, људима који се од оснивања те државе, усвајања Декларације о независности, поносе тиме што је слобода за њих нешто најдрагоценије“ - наставио је Путин. 

         По његовим речима, зар тежња становника Крима да самостално одређују своју судбину не представља исту такву вредност?

         „Схватите нас. Верујем да ће ме разумети и Европљани и, пре свега, Немци“ - казао је Путин.

         Он је напоменуо да, кад се доносила одлука о уједињењу две Немачке, нису сви подржавали ту иницијативу, али је СССР био у потпуности за то историјско уједињење.

         „Сигуран сам да ви то нисте заборавили, и да ће грађани Немачке такође подржати тежњу руског света, историјске Русије, ка успостављању јединства“ - истакао је Путин. 

         „Данас треба прекинути хистерију, одрећи се хладноратовске реторике и признати да Русија има националне интересе, које треба имати у виду и поштовати. Захваљујемо се свима који су се са разумевањем односили према нашим потезима на Криму. Захвални смо Кини и Индији, чија руководства ситуацију око Крима посматрају из целокупне историјске перспективе“.

         „У Украјини живи и живеће милиони Руса, грађана који говоре руски језик, и Русија ће увек штитити њихове интересе политичким, дипломатским и правним средствима“ - рекао је руски председник.

         Огромна већина Кримљана и Руса подржава прикључивање Крима Русији, казао је Путин.

         На референдуму 16. марта „Кримљани су поставили питање оштро, бескомпромисно. Референдум је спроведен отворено и поштено и људи на Криму су јасно и убедљиво изразили своју вољу: они желе да буду с Русијом“ - истакао је Путин.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари