ПУТИН: Неки из опозиције се спремају да власти подметну лажне гласачке листиће
РУСКИ ЛИДЕР ПРИЛИКОМ СУСРЕТА СА ВРХОМ СВЕРУСКОГ
НАРОДНОГ ФРОНТА И СВОЈИМ ИЗБОРНИМ ПОВЕРЕНИЦИМА
- Главни председнички кандидат је изнео и „претпоставку“ да опозиција може - да би и то подметнула њему и власти - на митинзима које сама најављује после избора „кокнути“ неког од познатих људи у земљи, а потом оптужити власт
- Ја ту методологију знам. Већ десет година покушавају да против Русије употребе неког од оних који „седе“ у иностранству. Чак траже такозвану сакралну жртву међу познатим људима - указао је Путин
- Сви који искрено желе побољшање ситуације у земљи, користиће своје право на критику и на демонстрације и неће се упустити у овакво нешто. Говорим о овоме - прецизирао је Путин - зато да би сви знали како ствари стоје
- Путин је обећао да ће национално високо образовање бити „очишћено од псеудофакултета који нарушавају право младих људи на квалитетно образовање“
- Брине ме - открио је руски лидер - да ли ће наша индустрија и административне структуре успети да изнесу планове модернизације армије. Да све одраде о року и квалитетно за обезбеђених 20 билиона рубаља
- Путин се, прелазећи на сасвим другу тему, изјаснио против било каквих националних кључева приликом формирања извршних органа власти
РУСКИ лидер Владимир Путин упозорио је своје прозападне опоненте да се не играју ни уочи председничких избора који ће се одржати 4. марта ни у данима после њих.
Прво је и њима и јавности предочио: да он и његов изборни штаб располажу доказима да се његови противници спремају да на неким изборним местима у гласачке кутије убацују фалсификоване листиће са заокруженим Путиновим именом - да би потом то могли да њему припишу. У овом контексту је нагласио да политичка мањина у Русији има сва међународним стандардима гарантована права, па подвукао - да мањина нема право да своју позицију и интересе намеће већини.
Одмах потом је изнео „претпоставку“ да та опозиција - да би и то подметнула њему и власти - на митинзима које сама најављује после избора може „кокнути“ неког од познатих људи у земљи. Па наставио:
„Ја ту методологију знам. Већ десет година покушавају да против Русије употребе неког од оних који „седе“ у иностранству. Чак траже такозвану сакралну жртву међу познатим људима. Сами ће тог човека, извините за израз, „кокнути“, а потом оптужити власт. Сви који искрено желе побољшање ситуације у земљи, користе своје право на критику и на демонстрације и неће се упустити у овакво нешто. Говорим о овоме зато да би сви знали како ствари стоје.“
Путин је све ово рекао приликом сусрета са руководством Сверуског народног фронта, својим изборним пуномоћницима и политиколозима. При том се још једном вратио „подметању фалсификованих листића“. Нагласио је да за ту тврдњу располаже доказима и да ти докази могу бити и учињени јавним.
Иначе, Путин је истом приликом обећао да ће национално високо образовање бити „очишћено од псеудофакултета“. Уз појашњавање: да ће програми свих факултета и високих школа кроз три године бити одитовани и да тај посао неће бити препуштен чиновницима министарства просвете већ „водећим универзитетима земље, истакнутим домаћим научницима и признатим међународним експертима. Наш задатак је да високо образовање очистимо од свих који нарушавају право младих људи на квалитетно образовање“.
Пажњу је привукла још једна Путинова забринутост. Јер, рекао је: „Брине ме да ли ће наша индустрија и административне структуре успети да изнесу планове модернизације армије. Да све одраде о року и квалитетно за обезбеђених 20 билиона рубаља“.
Путин се, прелазећи на сасвим другу тему, изјаснио против било каквих националних кључева приликом формирања извршних органа власти. При том је прецизирао: „У такве органе се људи морају бирати по способностима и личним квалитетима, а не по националној или верској припадности.“
У време интернета, нагласио је Путин, постало је бесмислено свако економско и политичко ограничасвање слободе медија јер сваки човек, већ са могилног телефона, може читати и гледати информације. Спутавање би било утолико контрапродуктивније, нагласио је руски лидер и главни председнички кандидат, „што ни Русија без слободних медија не може имати стабилну ситуацију у друштву“.
Као што се и могло очекивати, Путин није мимоишао ни проблем рускојезичног становништва у Летонији. Прво је држање тих људи у статусу „неграђана“ назвао „нецивилизованим начином решавања међунационалних односа“. Па се наглашено обратио Европској унији: „Ако се у једној од земаља чланица догађа такво кршење људских права - онда то не служи на част целој Унији“.
Да би био убедљивији и јаснији, Путин је навео пример Финске, у чијем становништву Швеђани чине једва два одсто,, али шведски има статус „другог државног језика“. „А у Летонији људи који говоре руски чине преко 4о одсто! Упркос свему, нисам за конфронтацију, већ за то да колеге из прибалтичких држава, укључујући и летонију, уводимо у корито цивилизоване дискусије о целом комплексу проблема“.