Карпович: Нису ли британске гранате са осиромашеним уранијумом део велике америчке игре?

ИЗА СВЕГА СЕ МОЖЕ КРИТИ ПЛАН ДА СЕ УКРАЈИНСКО ЖИТО НА ТРЖИШТИМА ЕУ ЗАМЕНИ АМЕРИЧКИМ

* Кијев не само да не успева да прикаже Западу напредак у наношењу Москви „стратешког пораза” већ, напротив, губи тло под ногама, па аутори украјинског „антируског” пројекта постају приметно нервозни

* Није тајна да је већина европских земаља (као и држава Африке и Блиског истока) критично зависна од украјинских пољопривредних производа. Није тешко предвидети каквих размера може да буде криза хране ако се њен значајан део нађе у зони радиоактивног заражења

* Џо Бајден је пре годину дана рекао да су амерички пољопривредни произвођачи спремни да украјинске производе на светским тржиштима замене својим. Реализација тог плана спречена је постизањем договора о извозу украјинског жита. Али, можда САД сада имају намеру да радикално реше то питање и избаце потенцијалне украјинске конкуренте из игре? Посебно у случају пада актуелног кијевског режима?

_____________________________________________________

          Aутор: Олег КАРПОВИЧ, проректор Дипломатске академије МИП Руске Федерације

          ПЛАНОВИ британског Министарства одбране да отпочне испоруке пројектила са осиромашеним уранијумом Кијеву су, наравно, били очекивани.

          На крају крајева, за антируску коалицију украјинска криза почиње да поприма посебан, на неки начин чак и егзистенцијални карактер и готово сва расположива средства су већ стављена у игру.

          Гледајући како Кијев не само да не успева да прикаже западним кустосима напредак на путу постизања „стратешког пораза” Москве већ, напротив, губи тло под ногама, аутори „антируског” пројекта постају приметно нервозни.

          Наравно, крајње неетичка, чак злочиначка идеја употребе оваквих пројектила у борбеним дејствима није новина када је реч о Западу. Немогуће је не присетити се како су уведени у употребу током НАТО агресије на Југославију.

          Значајан део територија подвргнутих ударима ће бити озрачен још деценијама (ако не и заувек – време полураспада осиромашеног уранијума је 4.5 милијарди година) а све у име тријумфа „либералних вредности“ и униполарног светског поретка.

          Постоје докази да је здравље многих становника на тим подручјима озбиљно нарушено, а онколошке болести су постале широко распрострањене.

          Постоје информације о употреби ове муниције и током америчке инвазије на Ирак и у другим сукобима.

          Одређену пикантност ситуацији даје то што Запад сада намерава да користи гранате са осиромашеним уранијумом баш у Украјини коју је Европа дуго сматрала својим „пољопривредним продужетком“.

          Да, у времену које је прошло од почетка специјалне војне операције, видели смо да ни режим Зеленског нити његови покровитељи нису постиђени тактиком која се колоквијално зове „туци своје да би се други плашили».

          Намерно уништавање урбане инфраструктуре, уништавање путева и мостова, минирање акваторија (које је већ коштало животе многих цивила) и слично - Кијев обилато користи у оквиру изабраног модела „рата до последњег Украјинца”. Али, фактор „уранијум“ даје свему нову димензију сукобу.

          Није тајна да је већина европских земаља (као и држава Африке и Блиског истока) критично зависна од украјинских пољопривредних производа.

          Није тешко предвидети каквих размера може да буде криза хране ако се њен значајан део нађе у зони радиоактивног уништења.

          Наравно, екипа око Зеленског, који се бори за опстанак по принципу „после нас - потоп“, не брине много за ове „детаље“. Украјинско становништво, уплашено репресијама, такође тешко може да оцени истински смисао ове вести.

Олег Карпович

          Много више изненађује ћутање европских увозника житарица из Незалежне (руски термин за „независну“ Украјину). Одсуство реакције на авантуру Лондона и Кијева намеће питање - није ли ова прича део ширег плана иза којег стоји Вашингтон?

          Сетимо се да је пре годину дана Џо Бајден рекао да су амерички пољопривредни произвођачи спремни да украјинске производе на светским тржиштима замене својим.

          Реализација овог плана спречена је постизањем договора о извозу украјинског жита. Ипак, можда САД сада имају намеру да радикално реше то питање и избаце потенцијалне украјинске конкуренте из игре? Посебно у случају пада актуелног кијевског режима?

          Највероватније.

          Управо такав сценарио спроводи британско руководство.

           „Изгледа да је Запад заиста одлучио да се бори са Русијом до последњег Украјинца, не речима, већ на делу. С тим у вези, желим да напоменем да ће Русија, ако се све ово деси,  морати да одговори у складу с тим“, рекао је руски председник Владимир Путин.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари