Четврти конгрес младих научника: 7.000 учесника из 64 земље – са 500 универзитета

УЧЕСНИЦИМА ПОМАГАЛО 336 ВОЛОНТЕРА КОЈИ СУ ГОВОРИЛИ ЈЕЗИКЕ ДРЖАВА БРИКС – УКЉУЧУЈУЋИ ФАРСИ И ХИНДУ

* На пленарном заседању IV конгреса - у формату отвореног дијалога младих научника и ментора - било је више од 1.200 учесника. Говорници су били аутори револуционарних открића, као и руководиоци компанија окренутих „интензивним знањима“. Модератор је био заменик руског премијера Дмитриј Чернишенко

* Додељене су и награде победницима такмичења младих иноватора БРИКС-а. Прво место заузео је професор са Федералног технолошког универзитета у Парани (Бразил) Чиаго Еџивижесу. Друго место освојио је Јуан Ву, професор на Универзитету науке и технологије Кине. А треће - Дмитриј Шадрин, предавач на Институту за науку и технологију у Сколкову

* Страним гостима Форума био је (по први пут) доступан симултани превод на девет језика коришћењем вештачке интелигенције. Текстуални пренос се могао читати са екрана смарт телефона у режиму реалног времена

___________________________________________________________________

           ОД 27. до 29. новембра је у средишту Сиријуса, руске Федералне територије, одржан IV Конгрес младих научника. Представника академске и универзитетске заједнице, државних корпорација, приватног сектора и јавних удружења.

           Догађај је део наредне Деценије науке и технологије у Русији, коју је најавио председник Владимир Путин за период од 2022. до 2031. године.

           Како је пренела Јужна службеа новости из Ростова на Дону, трибина IV конгреса «Приоритети научно-технолошког развоја: стварамо будућност данас» омогућила је младим научницима из различитих делова света да поделе своје визије о будућности науке.

           Ове године догађај је окупио више од 7.000 учесника из 85 региона Русије и 63 стране земље, укључујући и нове руске регионе. Делегати су били старости од 6 до 87 година, а просечна старост била је 33 године.

           Учествовало је око 500 универзитета, укључујући 95 страних образовних институција.

           Импресивно је да је на Конгресу радило 336 волонтера-студената са водећих универзитета у Русији, од којих су многи говорили језике држава чланица БРИКС, укључујући фарси и хинду.

           На пленарном заседању IV конгрес било је више од 1.200 учесника.

           Поздравним говором им се обратио помоћник председника РС Андреј Фурсенко и истакао отвореност Русије за међународну сарадњу.

           Модератор заседања био је заменик руског премијера Дмитриј Чернишенко. Он је истакао да расте интерес за науку и успех изложбе „Русија“ на ВДНХ (Изложба достигнућа народне привреде) на којој је представљена интерактивна изложба «Деценија науке и технологије».

           Пленарна седница је одржана у формату отвореног дијалога младих научника и ментора. Говорници су били аутори револуционарних открића, као и руководиоци компанија окренутих „интензивним знањима“.

           Уследила је свечана додела награда победницима такмичења младих иноватора БРИКС-а.

           Прво место заузео је професор са Федералног технолошког универзитета у Парани (Бразил) Чиаго Еџивижесу. 

           Друго место освојио је Јуан Ву, професор на Универзитету науке и технологије Кине.

           Треће место припало је Дмитрију Шадрину, предавачу на Институту за науку и технологију у Сколкову.

           Иноватор Универзитета Тонгји, Ксин Цаи из Кине, освојио је специјалну награду.

           У пословном делу програма било је више од 190 догађања у четири области: «Велики изазови и приоритети научног и технолошког развоја», «Наука без граница: делећи принципе, уједињујемо памет», «Развојни ресурси: људи, идеје, инфраструктура» и «Иницијативе Деценије науке и технологије у Русији».

           Наступила су 933 говорника.

           Питања о којима се разговарало била су: развој квантних и неуро технологија, употреба вештачке интелигенције у науци, образовању и медицини, тржиште рада у професијама будућности, дигитални сервиси за научну заједницу, комерцијализација научног развоја, развој науке и популаризација науке међу омладином.

           Разговарало се и о улози научне интеракције у мултиполарном свету и новим научним и технолошким лидерима.

           У оквиру Конгреса одржан је IX Форум младих научника земаља БРИКС-а. Манифестација је привукла рекордан број учесника за целокупну своју историју – 180.

           То је постало  био могуће захваљујући ширењу БРИКС-а. Јер, од почетка године су му приступили: Египат, Етиопија, Иран, Уједињени Арапски Емирати и Саудијска Арабија.

           Форум је закључио руско председавање БРИКС-ом у области науке, технологије и иновација.

           По први пут, страним гостима Форума био је доступан симултани превод на девет језика коришћењем вештачке интелигенције.

           Текстуални пренос се могао читати са екрана смарт телефона у режиму реалног времена.

            Током манифестације, различите организације потписале су 27 споразума у циљу развоја научне и образовне сарадње у земљи.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари