Путин у тексту написаном за Die Zeit: Оружани пуч у Украјини 2014. извеле су САД уз подршку ЕУ

МЕРКЕЛОВОЈ ПОВОДОМ 22. ЈУНА: СОВЈЕТСКИ ВОЈНИК ЈЕ У НЕМАЧКУ ДОШАО КАО ОСЛОБОДИЛАЦ

* Руски лидер нагласио да су многе земље поводом Украјине биле суочене са америчким ултиматумом: или сте са САД  или са Русијом

* Оценио је да је ширење НАТО фактички покопало наде да ће Европа постати континент без линија поделе

______________________________________________________

       ВЛАДИМИР Путин је данас - 22. јуна, на дан напада Хитлерове Немачке на СССР - телефонски разговор са Ангелом Меркел.

       Кремљ је саопштио да је Путин пренео немачкој канцеларки да Русија цени њено и Франка Валтера Штајнмајера учешће  у комеморативним догађајима посвећеним 22-ом јуну 1941-ве.

       Лидери две земље су током разговора навели да је превазилажење међусобног непријатељства и помирења руског и немачког народа било од највеће важности за судбину послератне Европе, наводи се у саопштењу на веб страници Кремља.

       Откривено је да је председник РФ - на њен захтев - обавестио Меркелову о главним резултатима руско-америчког самита у Женеви 16. јуна.

       Немачки лист Die Zeit претходно је објавио Путинов чланак „Бити отворен упркос прошлости“, у којем је оценио да су совјетски војници-ослободиоци успели да спасу Европу и свет од поробљавања.

       Посебно је указао да је совјетски војник на немачко тло дошао не да би се осветио Немцима, већ са племенитом великом мисијом ослободиоца.

       Путин је у истом тексту навео да су Сједињене Државе организовале пуч у Украјини 2014. године, а да су земље ЕУ тај преврат преко воље подржале, што је довело до раскола унутар Украјине и иступања Крима из њеног састава.

       Додао је да су многе државе тада биле суочене са ултиматумом - да буду са Западом или са Русијом и да је управо та агресивна политика довела до украјинске трагедије:

       „У ствари, то је био ултиматум. До каквих последица је довела таква агресивна политика, видимо на примеру украјинске трагедије 2014. Европа је активно подржала антиуставни оружани пуч у Украјини. Тако је све почело. А зашто је то уопште требало учинити? Тада се актуелни председник Јанукович већ био сложио са свим захтевима опозиције“.

       Руски лидер је оценио да је ширење НАТО фактички сахранило наде да ће Европа постати континент без линија поделе.

       Подсетио је да је лидер немачких социјалдемократа, Егон Бар, средином 1980-их предложио радикалну обнову целокупног европског система безбедности након уједињења Немачке, уз учешће СССР-а и САД, али да то тада нико ни у СССР, ни у Сједињеним Државама, ни у Европи, није желео да слуша.

       У мају је Путин оценио да се Русија све чешће суочава са покушајима извртања историје и клеветања улоге Црвене армије у победи над фашизмом. А да је разлог само један - обуздавање Русије.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари