Међупланетарна сонда „Cassini“ после 20 година изгорела у атмосфери Сатурна
ПОСЛЕДЊИ СИГНАЛ ПОСЛАЛА НА ЗЕМЉУ У 13:55 ПО СРЕДЊЕЕВРОПСКОМ ВРЕМЕНУ
- Сонда „Cassini“ провела је у космосу безмало две деценије. За то време је 20 пута прошла кроз Сатурнове прстенове извела цео низ орбиталних маневара, захваљујући којима је пролетела близу површине Титана. Приближила се и северном полу Сатурна и фотографисала његов чувени „шестоугаоник“
АМЕРИЧКА аутоматска међупланетарна сонда „Cassini“ ушла је у густе слојев атмосфере Сатурна у којима је сагорела и тако прекратила своје постојање.
NASA је тим поводом саопштила да је у „горње слојеве“ атмосфере Сатурна ушла у 12:31 по средњеевропском времену. И да је минут касније свака веза са станицом била изгубљена.
Последњи ње емитовани сигнал стигао је на Земљу у 13:55 по нашем времену (у 7:55 по времену америчке Источне обале).
Стручњаци Лабораторије за реактивно кретање признали су да се наведене „сатнице“ могу незнатно изменити уколико „Cassini“ у Сатурновој атмосфери буде губио брзину нешто брже него што су предвидели прорачуни.
Иначе, најдуже се одржао „у животу“ блок сонде који ју је снабдевао енергијом, а за то је користио плутонијум-238.
„Cassini“ је - поред осталог - на Земљу послао прве фотографије Сатурна и његових прстенова. Непосредно пре него што је „заронио“ у прстенове, а након што је претходно пролетео кроз атмосферу Сатурновог сателита Титана.
Сонда „Cassini“ провела је у космосу безмало две деценије. За то време је извела цео низ орбиталних маневара, захваљујући којима је пролетела близу површине Титана.
Приближила се и северном полу Сатурна и фотографисала његов чувени „шестоугаоник“.
„Cassini“ је укупно 20 пута пролазио кроз Сатурнове прстенове
Сонда је најважнији део мисије „Касини-Хајгенс“ која је заједнички пројекат свемирских агенција САД, ЕУ и Италије, а циљ јој и јесте био проучавање Сатурна.
Сонда је лансирана 1997. а до пројектоване орбите је стигла 1. јула 2004-те.
Апарат „Хајгенс“ је изучио атмосферу Титана, а „Cassini“ се након његовог одвајања „посветио“ Сатурну и његовим осталим сателитима.