Женске фетусе уништавају на Балкану

ДЕВОЈЧИЦЕ НЕПОЖЕЉНЕ У АЛБАНИЈИ, КОСОВУ, ЦРНОЈ ГОРИ, МАКЕДОНИЈИ

         ЖЕНСКИ фетуси циљно се не уништавају само у Индији или Кини, већ и у Албанији, на Косову, у Македонији и Црној Гори, а тако настао вишак мушкараца у друштву имаће драматичне друштвене последице и у балканским земљама.

         Ово се наводи у тексту под насловом „Висока технологија испуњава традиционалне жеље“ у данашњем издању Зидојче цајтунга.

         У опширном опису се наводи да у Албанији већ сада на 100 новориђених девојчица долази 112 дечака, што је ситуација иста као у Индији где „џендерцид“ или „фемицид“ већ деценијама спада у кључне социјалне проблеме.

         Реч је о прекидима трудноће, углавном под притиском мужа и његове породице, у случајевима када се утврди да је реч о женском фетусу, али и о убијању новорођених женских беба. Ситуација није много боља ни у неколико других балканских земаља.

         Како за Зидојче цајтунг наводи стручњак за становништво Кристоф Гилмото са Института за развој Универзитета Париз - Декарт, на Косову на 100 рођених девојчица долази 110 дечака, у Црној Гори 109, у Македонији 106. Просечни однос полова код новорођенчади широм света је 100 према 105 у корист дечака.

         Овај „вишак“ дечака касније се неутралише због веће смртности мушке деце. Међутим, када је број дечака несразмерно већи од броја девојчице, демографска структура се драстично ремети. На Балкану је, како Гилмото наводи, „вишак“ дечака упадљив пре свега у албанским срединама.

          „Жеља родитеља на неизоставно добију мушке наследнике, специфичност је албанског културног круга“, сматра овај стручњак.

         Ова жеља међутим, како указује, није типична само за муслимане, већ и за католике и православце у Албанији.

         „Колико год то сазнање било болно, абортуси у случају женских фетуса су тамо културолошки феномен који има корене у архаичном поимању породице“, сматра париски стручњак.

         То је зато што дечаци задржавају породично име којег се девојчице удајом најчешће одричу, а традиционално је и да се о остарелим родитељима брину синови.

         За владавине социјализма у Албанији је абортус био забрањен, а пренаталних прегледа није ни било, наводи Зидојче цајтунг.

         Након слома режима, абортус је дозвољен до 12. седмице трудноће, а родитељима је омогућен приступ пренатаној дијагностици. Међутим, у тој раној фази трудноће често је немогуће са сигурношћу утврдити пол бебе.

         Париски стручњак Гилмото наводи да „сви гинеколози у Албанији знају да родитељи желе да сазнају пол детета“ и знају да често долази до абортуса када се утврди да је беба женског пола. Да би се спречило да на свет дођу девојчице, веома су распрострањени илегални побачаји, у одмаклој трудноћи.

         Развој на Балкану Кристоф Гилмото са париског Института за развој назива „алармантним“. Полна несразмера доводи до тога да мушкарци више нису у стању да нађу партнерке и ожене се. Недостатак жена не доводи, како би се могло очекивати, до тога да оне буду „мажене и пажене“, већ управо обрнуто - насиље према женама расте.

         У земљама са несразмерно већим бројем мушкараца него жена, како показује студија Фонда Уједињених нација за становништво УНФПА, расту насиље, проституција и трговина женама.

         Поред тога повећава се број принудних бракова већ у детињству, као и број самоубистава међу женама које не могу да издрже притисак да морају да роде мушко дете.

         „Зидојче цајтунг“ сматра да би проблемом циљних побачаја женских фетуса на Балкану морала да се позабави и Европска унија (ЕУ) с обзиром да је Европска комисија у октобру препоручила отпочињање преговора о чланству са Тираним, као и с обзиром на то да је Македонија кандидат, а Црна Гора већ води приступне преговоре.

         У Индији и више других азијских земаља је лекарима забрањено да пре рођења утврђују пол беба и то саопштавају родитељима, али је забрана најчешће без резултата с обзиром на распрострањену корупцију и у здравству.

         „Зидојче цајтунг“ пише, позивајући се на речи париског стручњака Гилмота, да само у азијским земљама „недостаје“ више од 117 милиона жена, а широм света више од 160 милиона.

         „Парадоксално, али медицински напредак води до тога да родитељи могу да испуне традиционалну жељу да добију сина, и до тога да се девојчице дискриминиушу“, пише „Зидојче цајтунг“.

         Албанско министарство здравља је крајем 2012. организовало саветовање на којем је био и Гилмото након којег је установљена радна група која ће се бавити проблемом абортуса женских фетуса.

         Но, како оцењује немачки лист, чак и ако се поведе успешна акција против ове врсте дискриминације, негативне последице осећаће се још деценијама.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари