Универзитет Калифорније: Аспирин и слични лекови коче рак и убијају његове ћелије

НЕКОЛИКО ПУТА ПОВЕЋАВАЈУ ЕФЕКТЕ ХЕМОТЕРАПИЈЕ И САМОСТАЛНО СЕ БОРЕ И ПРОТИВ ЛЕУКЕМИЈЕ

  • Амерички научници открили тајну антитуморских својстава препарата, пронашавши раније непознат и готово неизучен ланац беланчевина и гена које користе ћелије рака за стварање „атмосфере ћелијске мржње“, која им помаже да убијају здраве ћелије, застрашују имуни систем и несметано се размножавају
  • Салицилна киселина и молекули слични њој блокирају рад две друге беланчевине везане за запаљења - p300 и CBP. Сами по себи, ти пептиди не изазивају запаљење - они управљају радом гена који су одговорни за развој упалне реакције, и њихово блокирање доводи до „искључивања“ целог тог ланца. А неке врсте рака, укључујући леукемију, користе гене и беланчевине из ланаца које контролишу p300 и CBP, за свој раст

        АМЕРИЧКИ научници су открили зашто аспирин и слични лекови успоравају раст рака и убијају његове ћелије. Испоставило се да ти препарати спречавају рад беланчевина које изазивају запаљење и доприносе несметаном расту ћелија рака, наводи се у чланку објављеном у часопису eLife.

        „Салицилна киселина је један од најстаријих лекова на планети - почели су да је користе још стари Египћани и Грци, и ми још увек проучавао и откривамо њена својства. Откривање тог канала запаљења које спречава аспирин омогућава да он и његови деривати добију цео спектар нових варијанти примене у клиничкој пракси“ - изјавио је Ерик Вердин (Eric Verdin) са Универзитета Калифорније у Сан Франциску (САД).

        Последњих година међу научницима је оживело интересовање за аспирин и друге лекове на бази салицилне киселине, који, како су показали експерименти, имају снажна антитуморска својства.

        Аспирин је, по речима лекара укључених у експерименте, способан не само да неколико пута појача ефикасност имунотерапије, већ и да се самостално бори против рака ректума, леукемије и низа других тумора. Такође, он за 15-20 одсто повећава шансе за преживљавање после хемотерапије.

Ерик Вердин

        Вердин и његове колеге открили су тајну антитуморских својстава препарата, пронашавши раније непознат и готово неизучен ланац беланчевина и гена које користе ћелије рака за стварање „атмосфере ћелијске мржње“, која им помаже да убијају здраве ћелије, застрашују имуни систем и несметано се размножавају. 

        Како објашњавају научници, раније су њихове колеге сматрале да су противупална својства аспирина везана за то што он спречава рад ланца гена NF-KB, главног „прекидача“ стресне реакције и упалних процеса у организму. Експерименти Вердина и његових колега су показали да се његов утицај не ограничава само на то.

        Испоставило се да салицилна киселина и молекули слични њој блокирају рад две друге беланчевине везане за запаљења - p300 и CBP. Сами по себи ти пептиди не изазивају запаљење - они управљају радом гена који су одговорни за развој упалне реакције, и њихово блокирање доводи до „искључивања“ целог тог ланца.

        По речима научника, неке врсте рака, укључујући леукемију, користе гене и беланчевине из ланаца које контролишу p300 и CBP, за свој раст. Користећи аспирин и његову ефикаснију верзију дифлунизал, Вердин и његове колеге успели су да спречи раст култура леукемије у епрувети и успоре развој тумора у организму мишева.

        Сада, по речима научника, покушавају да добију дозволу за вршење клиничких експеримената, намеравају да користе аспирин и дифлунизал за борбу против леукемије као једну од компоненти хемотерапије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари