У Вашингтону направили мобилни телефон који функционише без - батерије

АМЕРИКАНЦИ ВЕРУЈУ ДА ЋЕ УСКОРО МОЋИ ДА СЕ КОРИСТЕ И КАД СУ ОД РЕЛЕЈА УДАЉЕНИ ДО 1 КИЛОМЕТРА

  • Један од његових твораца, Џошуа Смит, објаснио је да се ради о технологији „обрнутог дифузног зрачења“, односно одбијања радио-таласа, коју су он и његове колеге назвали „пасивним Wi-Fi
  • Неке компоненте новог мобилног - као некада шпијунске „аудио-бубице“ - функционишу дистанционо. Ради тога се на базној станици поставља микро-шема која трансформише сигнал и спаја мобилни са дигиталном мрежом

        НАУЧНИЦИ америчког Универзитета „Вашингтон“ успели су да направе мобилни телефон који може да функционише без - батерије.

        Решење је нађено у једној помало заборављеној шпијунској технологији која омогућава да мобилни енергију добија и „околног простора“.

        Један од твораца америчке новине, Џошуа Смит, објаснио је да се ради о технологији „обрнутог дифузног зрачења“, односно одбијања радио-таласа коју су он и његове колеге назвали „пасивним Wi-Fi“. Додатно је објаснио:

        „Искористили смо принцип сличан предаји сигнала помоћу огледала и сунчеве светлости. Ту технологију су користили у време Хладног рата прислушни уређаји који су у жаргону називани аудио-бубицама. Активирали су се под утицајем радио-таласа одређене фреквенције и користили енергију тих таласа да би функционисали“.

        Американци су одустали од „цифара“ јер кодирање аналогних информација - у овом случају, гласа онога ко говори преко мобилног - троши много енергије.

        Неке компоненте новог мобилног - као и старе „аудио-бубице“ - функционишу дистанционо. Ради тога су на једној базној станици постављена микро-шема која трансформише сигнал и спаја мобилни са дигиталном мрежом.

        У конкретном случају: са Skype.

        Експериментална базна станица користила је фреквенцију предвиђену за радио-везу са коришћењем предајника мале снаге.

        Тако је „мобилни новог типа“ користио те сигнале за добијање енергије.

        Једина мана му је - али велика - што засад функционише само на растојању од 15 метара од базне станице.

        Да би „мобилни новог типа“ могли да се масовније производе и користе - његови творци траже да се потребне електро-шеме уграде у релеје мобилне телефоније. Разлог је једноставан: користе много енергије, а то би мобилним без батерија омогућило да функционишу и кад су од њих удаљени до једног километра.

        Американци верују да ће у међувремену решити и неке друге проблеме.

        Један од њих је то што корисници безбатеријских мобилни тренутно морају да се - притиском на дугме - пребацују из „режима слушања“ у „режим говора“. Као код полицијских токи-вокија.

        Исто важи и за проблем превеликих „статичких шумова“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари