Швеђани смислили како да из хлорофила и шећера биљака добијају струју
ОД РУЖА ВЕЋ УСПЕВАЈУ ДА ПРАВЕ СЕНЗОРЕ И „ЗЕЛЕНЕ АНТЕНЕ”
- Створили су полимер PEDOT-S који се у биљке убризгава попут воде. А када се тај полимер нађе унутар руже, он у њиховим ксилемама формира „каблове” којима се може пропуштати струја, а да се притом не ремети кретање воде и хранљивих материја криз ксилеме биљака
- Шеф пројекта Магнус БЕРГРЕН: „Сада можемо сасвим озбиљно говорити о добијању струје из биљака. Јер, моћи ћемо да у њих „убацујемо” сензоре, да користимо хлорофил за добијање струје, да правимо „зелене антене” и сасвим нове материјале. Све ће се то дешавати природним путем”
ШВЕДСКИ научници успели су да живим ружама „убризгају” електронске микрошеме. Са намером да способности биљака искористе за добијање сензора новог типа.
Надају се да ће тако добити и „зелене антене”, па чак и струју из хлорофила.
Сарадници Лабораторије за органску електронику Линчепингског универзитета објавили су у часопису Science Advances да су над таквим „ружама” и другим биљкама радили пуне две деценије.
Пожалили су се да су њихова истраживања и експерименти напредовали спорије него што су морали због – недовољног финансирања.
А шта су Швеђани, заправо, постигли?
Створили су полимер PEDOT-S који се у биљке убризгава попут воде. А када се тај полимер нађе унутар руже, он у њиховим ксилемама формира „каблове” којима се може пропуштати струја, а да се притом не ремети кретање воде и хранљивих материја криз ксилеме биљака.
Пошто се у биљкама, као и у људском телу, налазе електролити – Швеђани су успели да своје микро-„каблове” споје са тим електролитима и да тако добију својеврсни транзистор и „логички вентил” –базни елемент дигиталне шеме.
У једном од експеримената су листове руже ставили у смесу PEDOT-S и нано-влакана целулозе. Притом су помоћу вакуум извукли ваздух из ткива руже, а у тако ослобођени простор убризгали раствор PEDOT-S. Потом су укључили слабу струју и – листови су почели да полако мењају боју. А мњали су је од плавкасте ка зеленкастој и обрнуто.
Шеф пројекта Магнус Бергрен задовољно је изјавио: „Сада можемо сасвим озбиљно говорити о добијању струје из биљака. Јер, моћи ћемо да у њих „убацујемо” сензоре, да користимо хлорофил за добијање струје, да правимо „зелене антене” и сасвим нове материјале. Све ће се то дешавати природним путем”.
Швеђани ће своје откриче прво искористити за прављење сензора који ће показивати „здравствено стање” биљака до којима им буде стало.
Бергренов универзитет ће и друге своје научнике укључити у пројекат производње струје из шећера биљака...