Шкотски научници: Сиротиња живи краће зато што једе јефтино црвено месо са адитивима
ОПАСНОСТ СУ ФОСФАТИ КОЈИ „ОТВАРАЈУ ВРАТА” СРЧАНИМ ОБОЉЕЊИМА, РАКУ И АЛЦХАЈМЕРУ
ШКОТСКИ научници из Глазгова утврдили су да сиротиња по свету живи, у просеку, до 30 година краће од богаташа - зато што једе јефтино црвено месо.
Објавили су да је јефтино црвено месо најчешће обрађено хемикалијама и накљукано различитим адитивима који најдиректније утичу на дужину живота.
Како је објавио британски лист Independent, Шкотланђани су одавно утврдили да богатији свет у том делу Велике Британије живи по 80 и више година, док сиротиња умире пре 55-те.
Зашто је то тако – истражио је Институт за истраживање рака при Глазговском универзитету. И установио да је разлог то што сиротиња себи не може да обезбеди квалитетну храну, а да здравље посебно угрожава „обрађено месо”.
Према том истраживању, адитиви који се користе за обраду црвеног меса доводе до тога да људски организам фосфате из њега – уместо максималних 60 одсто – апсорбује свих 100 посто, што само месо чини још опаснијим по здравље. А фосфати разарају теломере – завршетке хромозома који обезбеђују организму заштиту од кардиоваскуларних обољења, рака и Алцхајмерове болести.
Пол Шилз, професор Глазговског универзитета, изјавио је поводом резултата истраживања да се штетне последице употребе јефтиног „обрађеног меса” могу ублажити повећаном употребом воћа и поврћа.
„Било би добро да се многи замисле над својом навиком да сваки дан једу месо” – упозорио је Шилз.