Прва држава на Нилу формирана бар пет пута краће него што тврде историчари

БРИТАНСКИ АРХЕОЛОЗИ „ИСТУМБАЛИ“ ИСТОРИЈУ ДРЕВНОГ ЕГИПТА

  • Британски археолози успели да дешифрују имена припадника прве династије фараона чији је оснивач био цар Aha од кога се „књиже“ наредни цареви и царице из ове династије: Djer, Djet, краљица Merneith, Den, Anedjib, Semerkht и Qa’a

         ГРУПА британских археолога пронашла је доказе да су се међусобно неповезана пољопривредна насеља дуж велике реке Нил ујединила под царским вођством у јединствену државу током - за историју веома кратког временског периода - 300 до 400 година.

         Раније су историчари полазили од претпоставке да је за настанак јединствене државе на територији данашњег Египта било потребно више од два до три миленијума.

         Британски истраживачи су детаљно изучили древне остатке људи које су пронашли - укључујући и кости, чак и косу - коришћењем најновијих метода радиокарбонског датирања.

         Тако су утврдили да се обједињавање разједињених земљорадничких насеља у јединствену државу завршило за само 300-400 година. Приближно 3100. године пре наше ере.

         Управо тада је и настала јединствена древна египатска држава на огромним територијама које се подударају са данашњим границама Египта. На њеном челу је био цар по имену Нармер.

         Штавише, британски археолози тврде да су успели да дешифрују имена припадника прве династије фараона чији је оснивач био цар Aha од кога се „књиже“ наредни цареви и царице из ове династије: Djer, Djet, краљица Merneith, Den, Anedjib, Semerkht и Qa’a.

         Претпоставља се да је најдуже владао краљ Djer - више од 50 година. По свему судећи, он је извео озбиљне реформе што је помогло јачању позиција будућих фараона.  

         Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари