Марсоход Curiosity у кратеру Хејл узео први узорак руде

ОПЕРАЦИЈУ ИЗВЕЛА РУКА-МАНИПУЛАТОР КОЈА ЈЕ ИЗБУШИЛА РУПУ

ДУБИНЕ 6,4 А ПРЕЧНИКА 1,6 САНТИМЕТАРА

Curiosity

  • НАСА ће са Земље, уз помоћ команди, „натерати“ Curiosity да узети узорак тла Црвене планете пребаци на „радни сто“ са научним инструментима унутар марсохода ради проучавања узорка и слања резултата на Земљу

       АМЕРИЧКИ марсоход Curiosity успео је да узме узорак руде из тла Црвене планете. 

       Операцију је извела рука-манипулатор марсохода која је избушила рупу дубине 6,4 а пречника 1,6 сантиметара на равној површини кратера Хејл. Анализа узетог узорка обезбедиће нове доказе постојања воде на планети - саопштила је Лабораторија НАСА за реактивно кретање у Пасадени, у држави Калифорнија. 

       „Најсавршенији планетарни робот функционише као истраживачка лабораторија на Марсу“ - истакао је представник космичке агенције САД Џон Грансфелд.

       Он је рекао да ће у наредних неколико дана сарадници НАСА уз помоћ команди „натерати“ Curiosity да узети узорак пребаци на „радни сто“ са научним инструментима унутар марсохода ради проучавања узорка и слања резултата на Земљу.

       Ради поузданости анализе, узорак руде ће претходно бити ослобођен ситних честица које су на руци-манипулатору могле остати након старта и лансирања, без обзира на пажљиву обраду свих делова марсохода приликом монтаже у Пасадени.

       У НАСА су уверени да ће ово обезбедити да анализа узорка руде са Марса буде „чиста“.

       „Верујемо да је „рука“ узмела довољну количину стеновитог материјала за извршење постављеног задатка“ - рекао је Ави Окон из НАСА лабораторије.

       Његова колегиница Луиза Џандура је открила да су експерти на Земљи „избушили више од 1200 отвора на 20 различитих врста камења“ да би се добро припремили за прво у историји бушење на Марсу у организацији НАСА. 

       Место где је „рука“ бушила налази се у зони „Yellowknife Bay“ - 500 метара западно од места слетања марсохода Curiosity у августу прошле године ради истражвања кратера Хејл током 687 земаљских дана.

       Curiosity је широк 2,8 м, а тежак је 900 килограма. Дупло је дужи и пет пута тежи од било ког апарата НАСА који је слетао на површину Црвене планете.

       Ова научна лабораторија има три пара точкова дијаметра 50 цм од којих се сваки покреће „индивидуално“. Предње и задње вешање је опремљено специјалним скретним механизмима. Апарат може да савлада препреке висине 75 цм, а у стању је да се за 360 степени окреће око своје осе на месту где се налази.

       Овај пројекат коштао је НАСА 2,5 милијарди долара. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари