CERN регистровао позитроне „тамне материје“?

НАВОДНО ЧИ​НИ 26,8 ОДСТО МАСЕ УНИВЕРЗУМА И УТИЧЕ НА ЊЕГОВО ШИРЕЊЕ

  • Током последњих 18 месеци проучавали космичке зраке забележене на Међународној свемирској станици и открили оно што би могло да буде први физички траг који је оставила тамна материја
  • Коначна идентификација „тамне материје“ отворила би читава нова поља истраживања, укључујући и могућност више универзума и других димензија

        МЕЂУНАРОДНИ тим истраживачког центра Европске организације за нуклеарна истраживања (CERN) саопштио је данас да је на трагу мистериозној „тамној материји“, која чини више од четвртине космоса, али никада није виђена, преносе светске агенције. 

       Научници су навели да су, док су последњих 18 месеци проучавали космичке зраке забележене на Међународној свемирској станици, открили оно што би могло да буде први физички траг који је оставила тамна материја.

       Открили су велики број позитрона, за које је могуће да су створени „распадањем“ тамне материје.

       Самјуел Тинг, шеф пројекта у оквиру којег је направљен огромни CERN-ов алфамагнетни спектрометар (АМС) који трага за различитим типовима необичне материје мерењем космичких зрака, рекао је у седишту те организације у Женеви да је потребно још података да би научници били сигурни да је „тамна материја“ заиста регистрована.

       „Током следећих месеци, АМС ће моћи да нам коначно каже да ли су ови позитрони сигнал за тамну материју или су неког другог порекла“, рекао је Тинг и додао да је могуће да потичу са пулсара, неутронских звезда које изузетно брзо ротирају и емитују јако електромагнетно зрачење, најчешће у облику радиоталаса.

       Физичари су додали да би коначна идентификација „тамне материје“ отворила читава нова поља истраживања, укључујући и могућност више универзума и других димензија.

       Тамна материја, која окружује галаксије широм универзума, невидљива је јер не рефлектује светлост. Њено постојање астрономија је установила посредно, посматрањем утицаја „тамне материје“ на друге, лакше уочљиве објекте, попут планета и звезда.

       Планков телескоп Европске свемирске агенције прошле недеље је обелоданио податке одмах после Великог праска пре 13,8 милијарди година који показују да „тамна материја“ чини 26,8 одсто масе универзума, што је више него што се раније сматрало.

Обична материја, галаксије и планете које могу да буду виђене уз помоћ телескопа, чини само 4,9 одсто масе свемира. Остатак чини енигматична „тамна енергија“, за коју се верује да покреће ширење универзума.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари