Американци спремају ракетни напад на астероид Дидим

ИНСТИТУТ „ХОПКИНС“ ПОКУШАЋЕ ДА РЕАЛИЗУЈЕ ИДЕЈУ

„СКРЕТАЊА АСТЕРОИДА“ ИЗ ФИЛМА „АРМАГЕДОНА“

  • Идеја припада Шпанцима, али ће је реализовати амерички научници који ће за пројекат добити 350 милиона долара
  • За циљ је изабран астероид Дидим јер се тај астероид никада неће приближити Земљи. И како год да се заврши „сусрет прве врсте“ с њим - чак и распадањем астероида - Земља неће бити у опасности.
  • То су уствари два астероидa - један велики и један мали који се, као Земља и Месец, врте један око другог. Ударац се планира по мањем астероиду

         АМЕРИКАНЦИ се спремају за реализацију пројекта који треба да их оспособи да измене трајекторију астероида!

         Пројекат је поверен Институту „Хопкинс“, а коштаће око 350 млн. Долара. Признају, међутим, да ће им за долазак до ракете способне да скреће астероиде бити потребно 10 година.   

         У целу замисао је унета претпоставка: астероид јури ка Земљи и од животне је важности да се са њим нешто уради како би се спасила планета. А амерички научници су одлучили да понове сценарио холивудског филма „Армагедон“. Истина, неће им помагати Брус Вилис.

         Директор московског Центра за планетарну заштиту Земље од астероида Анатолиј Зајцев указује да су са таквом идејом прво иступили шпански научници. Сада су им се, наглашава Зајцев, придружиле колеге преко океана и, изгледа, да ће ракета ипак полетети према астероиду.   

         „Планирају да лансирају према астероиду две свемирске летелице. Једна треба да изађе на орбиту около астероида, а друга да удари о њега при подлетању. Онај апарат на орбити треба да региструје последице тог судара. Међутим, Шпанци нису имали новац. Сада, удружени са Американцима намеравају да направе те две летелице“.  

         Лансирање ракете се планира за десет година. Нема крупних разлога који могу да засметају остварењу замишљеног, убеђен је главни научни срадњик Астрономског института „Штајнберг“ Владимир Сурдин.

         За циљ је изабран астероид Дидим. То су уствари два астероида, прецизира Сурдин.  

         „Пројекат је са научне тачке гледишта лепо замишљен. Као прво, тај се астероид никада неће приближити Земљи. И како год да се заврши „сусрет прве врсте“ с њим - чак и распадањем астероида - Земља неће бити у опасности. Као друго, то није сасвим обичан астероид јер постоје два - један велики и један мали који се, као Земља и Месец, врте један око другог. Ударац се планира по мањем астероиду“.  

         Након пада чељабинског метеорита такво истраживање ће сигурно изазвати велику пажњу.

         Идеје упућивања ракета не према планетама, већ према астероидима појавиле се још 90-их година прошлог столећа.

         Дошло је време за примену тих идеја. Научници су људи директни и зато не крију да их занима не само заштита од потенцијалног пада небеских болида.

         Шеф лабораторије за космички мониторинг Владимир Липунов наглашава да би било занимљиво погледати у унутрашњост астероида.  

         „То би било фундаментално истраживање. Астероиди су настарије творевине у нашем Сунчевом систему. Астероиди су, вероватно, чак и старији од Земље, односно они још „памте“ време пре планета. Све је то битно са фундаменталне тачке гледишта“.  

         Планирани „ракетни напад на астероид“ треба да дâ одговоре на многа питања. Али, не на сва.

         У случају да планети запрети астероид великих великих, обичан кинетички ударац неће моћи да промени његову трајекторију астероида.

         У таквим ситуацијама би била потребна ракета са нуклеарном бојевом главом.

         С обзиром да крупнија небеска тела улазе у атмосферу Земље отприлике једном у сто година - научници рачунају да имају довољно времена на располагању.   

         Превела Марија Петрова

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари