Кибернетско чудо-одело за раднике Фукушиме

ЛАБОРАТОРИЈА ЈАПАНСКОГ УНИВЕРЗИТЕТА „ЦУКУБА”

ПРИВУКЛА ОПШТУ ПАЖЊУ НА САЈМУ РОБОТИКЕ У ТОКИЈУ

  • Кибернетско одело Универзитета „Цукуба“ садржи сензоре у висини људских зглобова који детектују угао под којим се зглоб помера, тако да верно и брзо да прате кретње човека који га носи
  • Ово „паметно“ одело са површине коже очитава биосигнале малог интензитета, односно слаби електрицитет који мозак упућује у мишиће и тако „схвата“ које мишиће треба да подупре
  • Информације које шаљу бројни сензори обрађују се у мини рачунару који је уграђен у одело заједно са малим генераторима који напајају цео систем струјом
  • Компјутер се налази на куку, док су уређаји за напајање на раменима и испод колена
  • Овај спољњи скелет омогућује особи која га носи да подиже терет од око 40 килограма, а да се при том осећа као да у рукама држи предмет тежине око два-три килограма

        ЛАБОРАТОРИЈА јапанског универзитета „Цукуба“ под вођством професора Јошијукија Санкаија представила је на сајму роботике у Токију ново кибернетско одело, које ће следеће године бити коришћено приликом радова у разореној нуклеарној електрани „Фукушима 1“.

       Одело, које функционише као спољњи скелет који подупире људску мускулатуру, елиминисаће замор који настаје услед ношења тешког заштитног одела против радијације, омогућити радницима боље дисање и оспособити их да подижу више пута тежи терет него обично.

       Слична одела се већ дуже времена развијају у Јапану, САД и Израелу и до сада су углавном била замишљена као испомоћ спасиоцима који треба да извуку настрадале из срушених објеката.

       Коришћена су и као као средство које би параплегичарима и људима без удова омогућило кретање, односно као уређај који би војницима или фабричким радницима омогућио ефикасно баратање до сада незамисливим количинама терета.

       Оно што кибернетско одијело универзитета „Цукуба“ чини посебним је то што је прилагођено раду у условима високе радијације, односно што штити од радиоактивних честица и има вентилацију која омогућава проток свежег ваздуха кроз заштитну маску.

       У тешко оштећеној нуклеарној централи „Фукушима 1“ тренутно ради преко 2,000 радника, а од изливања радијације средином марта прошле године четворица су већ преминула, сви од срчаног удара изазваног напрезањем у условима, као што су велика спољња температура и отежано дисање под „класичним“ заштитним оделом.

       Кибернетски егзоскелет из „Цукубе“ могао би да донекле смањи потребу за новом радном снагом, јер би радницима требало мање времена за одмор, те би се радови могли вршити у мање смена, у случају када нивои радијације у и око реактора то дозвољавају.

       Кибернетско одело Универзитета „Цукуба“ садржи сензоре у висини људских зглобова који детектују угао под којим се зглоб помера, тако да верно и брзо да прате кретње човека који га носи.

       Ово „паметно“ одело са површине коже очитава биосигнале малог интензитета, односно слаби електрицитет који мозак упућује у мишиће и тако „схвата“ које мишиће треба да подупре.

       Информације које шаљу бројни сензори обрађују се у мини рачунару који је уграђен у одело заједно са малим генераторима који напајају цео систем струјом. Компјутер се налази на куку, док су уређаји за напајање на раменима и испод колена.

       Овај спољњи скелет омогућује особи која га носи да подиже терет од око 40 килограма, а да се при том осећа као да у рукама држи предмет тежине око два-три килограма.

       Професор Санкаи има своју фабрику за производњу кибернетских одела под називом „Сајбердајн“ у коме 50 одсто запослених чине доктори наука из области електротехнике, машинства, кибернетике и информационих технологија, физиологије и неурологије.

       Циљ ове компаније је да сваке године произведе између 400 и 500 кибернетских одела. Стандардни модели до сада су коштали око 4,500 долара.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари