Амерички научници шаљу „у пензију“ теорију Великог праска

АСТРОНОМ ФРИЦ ЦВИКИ ЈОШ 1920. УПОЗОРИО ДА ПОСТУЛАТ – ШТО ЈЕ ГАЛАКСИЈА ДАЉЕ, ТО СЕ БРЖЕ УДАЉАВА – НИЈЕ ТАЧАН

* Ситуација се променила са појавом телескопа Џејмс Веб. Уз његову помоћ, научници са Државног универзитета у Канзасу успели су не само да схвате рани универзум већ и да у њему - уместо празног простора - открију многе зреле галаксије

* То је потпуно у супротности са теоријом Великог праска, пошто су пронађене галаксије старије од процењене старости самог Универзума

________________________________________________________________

          AМЕРИЧКИ научници довели су у сумњу теорију Великог праска. Нова студија нуди алтернативну хипотезу, преноси Science X Daily.

          Недавна студија рад на којој је предводио Лиор Шамир, доцент информатике, на Државном универзитету у Канзасу, представио је резултате који подржавају стару хипотезу о „уморном светлу“ која је у супротности са теоријом Великог праска.

          Теорија Великог праска је један од најпопуларнијих концепата у астрофизици, који тврди да је пре више милијарди година дошло до гигантске експлозије, након које је Универзум почео да се шири, а захваљујући томе су настале звезде, планете и наш живот.

          Главни аргумент у прилог теорији - "што је галаксија даље, то се брже удаљава од Земље" - оповргнуо је 1920-их познати астроном Фриц Цвики.

          Навео је да су астрономска мерења била изобличења изазвана „замором светлости“ услед пређене удаљености.

          Његово мишљење тада није прихваћено, али се ситуација променила појавом телескопа Џејмс Веб.

          Уз његову помоћ, научници са Државног универзитета у Канзасу успели су да схвате рани универзум.

          Међутим, уместо празног простора, у њему су открили многе зреле галаксије.

           Ово је потпуно у супротности са теоријом Великог праска, пошто су пронађене галаксије старије од процењене старости самог Универзума.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари