US-батаљон у Пољској, британски у Естонији, канадски у Летонији, а немачки у Литванији
КЛИНЦЕВИЧ: ОДЛУКЕ ПРВОГ ДАНА САМИТА НАТО У ВАРШАВИ СУ – ОЧИГЛЕДНА АГРЕСИЈА
- Бивши заменик председника Парламентске скупштине ОЕБС Вили ВИМЕР: „Пољска и балтичке земље настоје да Немачку и немачки народ окрену против Русије. То је покушај да се направи нови зид у Европи. Од Балтика до Црног мора. То је политика усаглашена са Сједињеним Државама која је срачуната на изолацију Русије“
ПРВИ дан рада самита НАТО у Варшави донео је очекивано и најављивано: одлуку о размештању по једног ојачаног батаљона у четири земље уз западну границу Русије.
У Пољској, Естонији, Летонији и Литванији. И то тако што свој батаљон у Литванији држати Немачка, у Летонији – Канада, у Естонији – Велика Британија, а у Пољској – Сједињене Државе.
Заменик помоћника Барака Обаме за националну безбедност – Бен Родс – овим поводом је рекао да САД и њихови савезници политику Русије сматрају агресивом и да предузимају „узвратне мере“.
Реагујући на ово – а истовремено и на чињеницу да је генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг у Варшави објавио да је је америчко-натовски ПРО-штит у Источној Европи у првој фази спремности – заменик председника комитета Државне Думе за одбрану, Франц Клинцевич, оценио је да се ради о „очигледној агресији“.
Симптоматично је да је бивши заменик председника Парламентарне скупштине ОЕБС, чувени Немац Вили Вимер, упозорио:
„Пољска и балтичке земље настоје да Немачку и немачки народ окрену против Русије. То је покушај да се направи нови зид у Европи. Од Балтика до Црног мора. То је политика усаглашена са Сједињеним Државама која је срачуната на изолацију Русије.“