DIE WELT: Русија затекла NАТО неспремним, а сада тестира и његово - јединство
ПОВЕЋАЊУ ВОЈНИХ РАСХОДА ПРОТИВИ СЕ И НЕМАЧКА,
ЈУЖНОЕВРОПСКЕ ДРЖАВЕ НИСУ ЗА ПРОВОЦИРАЊЕ РУСИЈЕ
- Алијанса „грозничаво“ ради на „парирајућој стратегији“, која би могла да се састоји у повећању улоге снага за брзо реаговање - пише утицајни немачки лист
ПОТЕЗИ Русије током украјинске кризе затекли су NATO неспремним, пише новинар немачког листа Die Welt Кристоф Шлиц.
Сада овај војни блок „грозничаво“ ради на „парирајућој стратегији“, која би могла да се састоји у повећању улоге снага за брзо реаговање.
Одговарајуће одлуке требало би да буду донете на септембарском самиту NATO у Велсу, што није тако просто, наводи се у тексту:
„Алијанса је дубоко подељена и ниједна земља није у потпуности спремна да значајно повећа војне расходе за повећање борбене готовости оружаних снага и модернизацију оружја“.
Највероватније је да ће Алијанса обавезати европске земље да повећају војне расходе, на шта многе земље, укључујући Немачку, нису спремне.
Међутим, Сједињене Државе, које обезбеђују 70 одсто буџета NATO, захтевају да „управо такве богате земље-чланице као што је Немачка“ повећају и свој удео у трошковима Алијансе.
Осим тога, земље Источне Европе „захтевају одговарајућу заштиту од Русије“.
Тако је, на пример, министар иностраних послова Естоније Урмас Пает изјавио да његова земља „није спремна на компромисе око одбрамбених питања“:
„Естонија сматра да је неопходно стално размештање копнених снага NATO на својој територији, све док се безбедносна ситуација у Европи не стабилизује“.
За то, по његовим речима, „фунданментални значај“ имају колективна борбена готовост и солидарност земаља NATO.
Немачка, Француска и јужноевропске државе, супротно томе, нису за провоцирање Русије и против су размештања снага NATO у Источној Европи.
Суздржаност по том питању, истиче се у чланку, изражава и сам Вашингтон.
Упркос жељи источноевропских чланица Алијансе, „не планира се стално стационирање снага NATO у Источној Европи“, цитира Кристоф Шлиц представнике Алијансе.
Уместо тога, NATO планира да редовно одржава велике војне вежбе у региону, као и појачано извиђање с мора и из ваздуха.
Резимирајући, немачки новинар закључује да ће земље NATO - „упркос демонстрацији спољне једнодушности“ - морати да прођу „тест јединства алијансе“.