Бивши шеф британског Генералштаба: Сада имамо најмању војску за 100 година – правимо грешку из 1930.

РИЧАРД ДАНАТ: ПОВЛАЧИМО ИЗ УПОТРЕБЕ ДОБРЕ РАТНЕ БРОДОВЕ, А ТЕНКОВЕ ШАЉЕМО У СТАРО ГВОЖЂЕ

 

* „Након што је британска војска била поражена у Француској, наше ваздухопловство је морало да се са Немцима бори за контролу британског неба. Тада смо већ морали трошимо око 40 БДП одсто на одбрану. Данас мање од 2,3 одсто на одбрану“

Ричард Дaнат

         БИВШИ британски начелник Генералштаба Ричард Дaнат у чланку написаном за The Daily Telegraph оценио је да званични Лондон сада у домену одбране и геостратегије понавља сопствене грешке из 1930-их.

         Навео је да је Велика Британија 1935. имала војне издатке на нивоу 3 одсто БДП, а да је - када је пропала њена политика пацификовања Хитлерове Немачке и почео Други светски рат била приморана да војне и ратне трошкове подигне до 40 одсто БДП.

         За пример је навево да британски војни врх већ сада повлачи из употребе фрегате HMS Westminster и HMS Argyll иако ће нове фрегате HMS Glasgow и HMS Cardiff имати на располагању тек кроз четири године.

         Додао је да одрицање од два потпуно исправна ратна брода, у најбољем случају, нема много смисла“.

         Поготово због рата на Блиском истоку и у Украјини.

         „Због модернизације само 148 тенкова Challenger 2 и због одбијања да се модернизују борбена возила пешадије Warrior , британска војска ће бити најмања током целог једног веку, упркос чињеници да многи наши савезници не гледају лепим очима на наш савремени борбени потенцијал. Потенцијалне непријатеље и да не спомињем” – написао је Данат.

         Указао је да војна сила која противнике самим својим постојањем одвраћа од рата има своју цену, али да је то много јефтиније од трошкова реалног рата.

          И додао: „Након што је британска војска била поражена у Француској, наше ваздухопловство је морало да се са Немцима бори за контролу британског неба. Тада смо већ морали трошимо око 40 БДП одсто на одбрану. Данас мање од 2,3 одсто на одбрану. Да ли је онда чудно што бродове повлачимо из употребе, а тенкове шаљемо у старо гвожђе?"

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари