ИРИНЕЈ: Никаква неправде овосветских моћника Србе не могу и не смеју поделити и завадити
ВАСКРШЊА ПОСЛАНИЦА ПАТРИЈАРХА И СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
- „Немањићке светиње вековима сијају као светионици у магли наше историје, указујући нам на свеобухватне духовне хоризонте Царства Божјег које није од овога света”
- „Светолазаревско Косово увек је било у знаку Крста и Васкрсења. Колико је само пута наш народ страдао, али опет се, Божјом силом, усправљао и обнављао, настављајући да ходи путем Христовим”
- „Косово и Метохија, за нас Србе и за све православне хришћане, није само географски појам већ, изнад свега, духовни простор који нас све повезује, ма где живели”
- Много је, драга браћо и сестре, горчине и туге у нашем народу после свих тешких година искушења кроз која смо прошли и пролазимо. Ипак, нипошто не смемо пасти у очајање”
ПАТРИЈАРХ Иринеј позвао је данас у Ускршњој посланици на очување јединства међу српским народом истакавши да се на велики хришћански празник “молитвено сећамо свих прогнаних Срба а посебно саосећамо са нашом браћом и сестрама на Косову и Метохији”.
„Немањићке светиње вековима сијају као светионици у магли наше историје, указујући нам на свеобухватне духовне хоризонте Царства Божјег које није од овога света”, навео је у посланици Иринеј, пренела је Српска православна црква.
Патријарх је истакао и да “зато нас никаква страдања и неправде овосветских моћника не могу и не смеју поделити и завадити”.
„На овај Празник нарочито се молитвено сећамо свих прогнаних Срба, који већ две деценије не могу да се врате у своје домове, али и оних који су остали да живе на прадедовским огњиштима и да, заједно са својим духовним пастирима, трпе претње и притиске само зато што су православни Срби”, навео је он.
Иринеј је указао и да “посебно саосећамо са нашом браћом и сестрама на Косову и Метохији” који “живећи и Бога славећи на исконској српској земљи, настављају да сведоче тајну Христовог страдања и Васкрсења”.
„Светолазаревско Косово увек је било у знаку Крста и Васкрсења. Колико је само пута наш народ страдао, али опет се, Божјом силом, усправљао и обнављао, настављајући да ходи путем Христовим”, рекао је он.
Према његовим речима, томе нас најбоље уче “наши свети и наше косовске и метохијске светиње” у којима почивају свете мошти многих угодника Божјих “и на којима је као печатом утиснута крстоваскрсна тајна Христова”.
Он је подсетио и да су српске цркве и манастири, села и градови страдали вековима “али смо их опет обнављали, обнављајући тиме и сами себе, као живу Цркву Божју”.
„Зато, уместо плача и ридања певајмо победну песму, јер у светлости Васкрсења, крст који носимо није симбол понижења и срамоте, већ новог достојанства и славе”, навео је Иринеј.
Он је нагласио и да “Косово и Метохија, за нас Србе и за све православне хришћане, није само географски појам већ, изнад свега, духовни простор који нас све повезује, ма где живели”.
Патријарх СПЦ је указао да и данас хришћани страдају широм света, посебно на Блиском Истоку и у Украјини.
Он је навео и да пример њихове вере и трпљења треба да и “нама буде охрабрење и јемство да Господ никада неће оставити Своју Цркву и да се благодат Божја умножава управо онде где се умножило страдање!”.
„Много је, драга браћо и сестре, горчине и туге у нашем народу после свих тешких година искушења кроз која смо прошли и пролазимо. Ипак, нипошто не смемо пасти у очајање”, навео је Иринеј.
Према његовим речима, у очајање се не сме пасти јер хришћанин, када страда, се још више каје пред Богом, а истовремено се и радује “јер зна да Господ неће презрети срце испуњено надом”.
„Стога се молимо Богу, драга наша децо духовна, да нас сачува од мржње и злих дела, а да нас научи љубави којом је Он заволео овај свет”, навео је Иринеј.
Он је рекао и да “ако будемо у стању да препознамо бол и патњу ближњега и покајемо се за грехе своје, наш труд неће бити узалудан него ће нам бити на спасење и на живот вечни”.
„Молитвено поздрављамо и нашу браћу и сестре који живе свуда по свету и позивамо их да у братској љубави и јединству буду окренути једни другима, сабрани под окриљем своје Цркве, и да тако наставе да достојно сведоче ко су и којој вери и којем роду припадају”, рекао је Иринеј.
(Бета)