Телефонског разговора Трамп-Путин није било – зашто Washington Post лаже?

САДА ЈЕ ВЛАСНИК УТИЦАЈНОГ ВАШИНГТОНСКОГ ЛИСТА МИЛИЈАРДЕР ЏЕФ БЕЗОС      

Бела кућа

* Трампу (преко The Washington Post) показују да кључеве нагодбе поводом Украјине не држи он и да САД не могу једноставно да предају Украјину

* „Дубока држава” - нагодбом са којом се Трамп вратио у Белу кућу – демонстрира да није спремна да призна банкрот политике коју је спроводила у Украјини од првог „Мајдана“ из 2004-те

* Накнадно оповргнута опаска да је Кијев био обавештен о позиву Путину – сигнал је Трампу да је неприхватљиво да преговара директно са Москвом

_________________________________________________________

          Аутор: Дмитриј ЈЕВСТАФЈЕВ

          ПОЈАВА у The Washington Post текста о наводном телефонском разговору Путина и Трампа (што је Кремљ демантовао) и његов садржај узбуркали су информативни простор.

          Према том америчком листу, разговор се тицао могућег будућег дијалога о питањима европске безбедности, а Трамп је наводно упозорио руског председника на ескалацију у зони сукоба у Украјини.

          Није јасно шта се подразумевало под „ескалацијом“. Тумачења могу бити веома различита, посебно узимајући у обзир Трампове изјаве на крају предизборне кампање, када је „признао“ да је он уништио гасоводе Северни ток 1 и 2 и претио да ће бомбардовати Москву.

          Можда је, док је то изговарао, подсвесно покушавао да копира свог идола Роналда Регана, који је августа 1984, загревајући се за радио говор, изјавио да ће за пет минута почети бомбардовање Москве.

          Занимљиво је што се неистина појавила у The Washington Post. Тај лист је сада у власништву милијардера Џефа Безоса, једног од стубова финансијског и инвестиционог капитализма у Сједињеним Државама. А централна је информативна платформа либерално-глобалистичког естаблишмента атлантске обеле  Сједињених Држава.

          Одустајање Безоса лично и тог листа од неограничене подршке америчкој Демократској странци на изборима 2024. означило је почетак краја за Камалу Харис као председничког кандидата.

          Али, то не значи да су Безос и присталице либералног глобализма уопште променили стратегију и став о односима са Украјином.

          Само појављивање оваквог фејка потврђује да су Сједињене Државе, које нису успеле да изађу из периода политичке нестабилности, ушле у време неограничене информативне и политичке манипулације, када се никаквим информацијама не може веровати.

          Амерички либерално-глобалистички кругови су се повукли, али нису поражени. Оно што се десило на изборима доживљавају као веома болан пораз и спремни су да делују по сваку цену, не марећи за свој углед. Али, The Washington Post  је и даље веома респектабилан лист, тако да кроз њега, говорећи професионалним сленгом, ипак не могу тек тако да се провлаче баналне лажи.

          Тема Украјине и будућа безбедносна конфигурација у Европи остају суштински важна за Сједињене Државе, упркос свим Трамповим изјавама и оптужбама на његов рачун да је спреман да „напусти НАТО“.

          Борба за утицај у евроатлантском региону остаје најважнији приоритет у политици САД за бар неке елитне групе које ће покушати да одрже подршку Кијеву по сваку цену. У исти ред спада и то што одлазећа администрација Џоа Бајдена жели да Кијеву пошаље последњи пакет помоћи пре Тамповог уласка Белу кућу.

          За Доналда Трампа је важно да на инаугурацију 20. јануара 2025. дође са неким скоро готовим резултатом по бар једном од питања које је идентификовао као приоритете. А тема украјинског насељавања је сасвим погодна за ово. Међутим, „решење за Украјину“ за то је веома подесно, али је такође елемент његове стратешке рањивости.

          Трампу (преко The Washington Post) показују да кључеве нагодбе поводом Украјине не држи он и да САД не могу једноставно да предају Украјину.

          Америка, а пре свега њена „дубока држава” - нагодбом са којом се Трамп вратио у Белу кућу – демонстрира да није спремна да призна банкрот политике коју је спроводила у Украјини од првог „Мајдана“ из 2004-те.

          Накнадно оповргнута опаска да је Кијев био обавештен о позиву Путину – сигнал је Трампу да је неприхватљиво да преговара директно са Москвом.

           Сада је питање како ће сам Трамп одговорити на ову непристојну информативну и политичку манипулацију, неприличну - чак и по данашњим америчким стандардима.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари