ДАЧИЋ: Србија спремна да примени све договоре са Приштином

ПРЕМИЈЕР СЕ ПРВОГ ДАНА ПОСЕТЕ БРИСЕЛУ СРЕО СА ВАН РОМПЕЈОМ,

МАРТИНОМ ШУЛЦОМ И КЕТРИН ЕШТОН

Дачић са ван Ромпејом

  • ДАЧИЋ РОМПЕЈУ: Влада Србије не доводи у питање договоре раније постигнуте у дијалогу Београда и Приштине. Међутим, тражим да се пред Србију не постављају нови услови у односу на оне истакнуте у закључима Европског савета децембра прошле године
  • ДАЧИЋ ЕШТОНОВОЈ: Интерес Србије је да њен европски пут буде убрзан и да се што више релаксирају односи Београда и Приштине како то не би представљало проблем на путу ка ЕУ
  • ВАН РОМПЕЈ: Сви договори који су до сада постигнути у дијалогу са Приштином морају да буду примењени, а посебно договор о интегрисаном управљању административним прелазима
  • ВАН РОМПЕЈ: За ситуацију на северу Косова мора се пронаћи решење које ће унапредити животе људи на тој територији

        ПРЕДСЕДНИК Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је у Бриселу да је Србија јасно опредељена за европски пут и да је спремна да настави дијалог са Приштином и примени све постигнуте договоре.

        Дачић, који борави у дводневној радној посети Бриселу, истакао је након састанка са председником Европског савета Херманом ван Ромпејом да Влада Србије не доводи у питање договоре раније постигнуте у дијалогу Београда и Приштине.

        Он је подсетио на то да је Влада усвојила инструкцију за поступање представника државних органа на скуповима посвећеним регионалној сарадњи на којима учествују представници привремених институција самоуправе у Приштини.

        Председник Владе је истакао да је на тај начин омогућено учешће наше земље на регионалним форумима и поновио да је Србија спремна за наставак дијалога Београда и Приштине не само о техничким, већ и о политичким питањима.

        Дачић је, међутим, затражио да се пред Србију не постављају нови услови у односу на оне истакнуте у закључима Европског савета децембра прошле године.

        Премијер је указао на то да европско опредељење Србије подразумева да се наставе унутрашње политичке реформе и хармонизација система са правним поретком ЕУ.

        Он је навео да су у том смислу закључци Европског савета када је реч о даљем европском путу Србије схваћени веома озбиљно и у Србији и да ће свакако бити главни предмет рада нове владе.

        Он је поручио да је циљ Владе изградња демократског друштва, слободног друштва у коме ће постојати слободна тржишна економија, уз улогу државе која у условима кризе помаже грађанима и привреди.

        Ван Ромпеј је истакао да је кључни услов за добијање преговора о чланству Србије у ЕУ видљив напредак у дијалогу са Приштином и примена договора постигнутих у Бриселу.

        Он је нагласио да видљив и одржив напредак у односима са Косовом остаје кључни услов за следећи корак на европском путу, односно за отварање преговора о чланству.

        Према његовим речима, сви договори који су до сада постигнути у дијалогу са Приштином морају да буду примењени, а посебно договор о интегрисаном управљању административним прелазима.

        Он је додао да се за ситуацију на северу Косова мора пронаћи решење које ће унапредити животе људи на тој територији, и истакао да зато подржава Београд и Приштину да се конструктивно посвете дијалогу под окриљем ЕУ.

        Ван Ромпеј је навео да је на путу ка отварању преговора са ЕУ о чланству важно да Србија настави реформе у области правосуђа, борбу против корупције и организованог криминала, рад на заштити слободе медија и мањинских права, као и унапређење економске ситуације, која ће омогућити боље пословне прилике и повећање извоза.

        Европска унија је спремна да помогне Србији, али, на крају, напредак зависи само од Србије, истакао је он и поручио да је будућност Србије у Европи.

        Дачић је након састанка са председником Парламента ЕУ Мартином Шулцом истакао да је Влада опредељена да Србија буде фактор мира и стабилности у региону, што укључује и решавање спорних питања између Београда и Приштине.

        Премијер је најавио да ће Влада и државни органи наставити да раде на успостављању још боље сарадње са Парламентом ЕУ, укључујући и разматрање питања о којима се не дели исто мишљење.

        Он је као питања значајна за Владу Србије означио наставак борбе против организованог криминала и корупције, заштиту људских права и слобода, слободу медија и права националних мањина.

        Шулц је саопштио да је са Дачићем разговарао о напретку Србије на путу ка ЕУ, неопходним реформама правосуђа, привреде и државне администрације, борби против организованог криминала и корупције, питању Косова и односима Србије и Уније.

        Високом представнику ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон Дачић је пренео чврсто опредељење Србије да не може прихватити једнострано проглашену независност Косова.

        Дачић, који борави у радној посети Бриселу, нагласио је у изјави за агенцију Танјуг да је наша земља спремна да тражи политичко решење за питање Косова и Метохије мирним путем и кроз дијалог.

        Председник Владе је указао на то да је током састанка са Ештон изнео циљеве Владе Србије, као и оно што је приоритет у њеном раду у наредном периоду.

        Он је пренео да је интерес наше земље да њен европски пут буде убрзан и да се што више релаксирају односи Београда и Приштине како то не би представљало проблем на путу ка ЕУ.

        Дачић је навео да ће питање наставка дијалога Београда и Приштине бити разматрано наредних дана, и додао да ће прва прилика за то бити сусрет високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон и председника Републике Србије Томислава Николића током заседања Генералне скупштине УН у Њујорку.

        Председник Владе је истакао да је важно да се о томе разговара и да се у Србији дефинише на који начин видимо наставак дијалога, било да је реч о техничком или политичком нивоу.

        У делегацији Србије је и министар спољних послова Иван Мркић.

        (Сајт Владе Србије)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари