Прво би Грађански блок, па експертску владу
ЦРНОГОРСКИ ДЕМОКРАТСКИ ФРОНТ ФОРМИРАО ПОЛИТИЧКИ САВЕТ ОД 23 ЧЛАНА
Лекић и Поповић
- Сад их више не задовољава да ДФ буде само предизборна конфигурација, већ - пројекат дужег трајања ради „дугих година парламентарне и ванпарламентарне борбе”
ОПОЗИЦИОНИ Демократски фронт (ДФ) формирао је на свечаној конститутивној седници Политички савет од 23 члана.
Поручујући да Савет чине „изузетно афирмисане личности”, лидер ДФ Миодраг Лекић рекао је да је реч о људима који се, као прави интелектуалци, не везују само за знање у својој струци, већ се интересују за стање у друштву.
„Не желе да буду пасивни посматрачи, желе активну улогу. Никоме ту није политика као судбина, али јесте поимање политике као организације друштва које може да га поведе напред, а може да га поведе и назад”, рекао је Лекић, у уводном излагању.
Он је на седници, којој су присустовали функционери СНП-а Предраг Булатовић, Милан Кнежевић и Владислав Бојовић, који су пре два дана и званично приступили ДФ, рекао да ће се тај савез залагати за правну државу и оздрављење друштва.
„Желимо да будемо одлучни у борби против криминализације државе и враћање достојанства институцијама”, истакао је Лекић.
Наводећи да Фронту није циљ по себи да управља државом, Лекић је рекао да ће, освоје ли власт, то бити експертско-политичка влада, са орјентацијом на социјално-економска питања.
„Наша основна идеја водиља је да допринесемо општем добру”, закључио је Лекић.
Оцењујући да је формирање ДФ био први корак на дугом путу борбе, професор Правног факултета и члан Савета Милан Поповић рекао је да је новоформирани савез на трагу два велика претходника.
„Антифашистичког устанка 1941. и антиратног покрета 1991. Са овим другим повезује нас главни политички противник и проблем Црне Горе. А то је, не само у овом делу света, него и шире, већ 20 година несмењена и скоро несмењива власт, која је иза себе оставила некажњене злочине и пљачкашке приватизације”, поручио је Поповић.
Он је истакао да би наредних дана требало започети операционализовање ванстраначког комплекса у облику Грађанског блока, који би, како је рекао, након консолидовања партијске структуре, представљао релативно аутономни ентитет и део тог народног фронта.
Таква идеја блиска је и Лекићу, који је рекао да отпочетка има став да су ДФ и Грађански фронт, који је организовао неколико масовних протеста, компатибилни.
ДФ се спрема да власти испостави листу минималних услова за одржавање избора.
У земљи где су фиоке пуне оптужби за дела пљачкашких приватизација, могу ли се очекивати фер избори”, питао је Поповић, не искључујући могућност бојкота, ако „миниманлни услови” не буду испуњени.
Идеја је, казао је он, да ДФ не буде само предизборна конфигурација, већ пројекат дужег трајања, са циљем „дугих година парламентарне и ванпарламентарне борбе”.