Одмотава клупко се око Ђукановића и Кнежевића

ВЕЋИНА ГЛАВНИХ АКТЕРА АФЕРЕ ТЕЛЕКОМ ЦГ

БИЛА У БЛИСКОМ ОКРУЖЕЊУ ЛИДЕРА ДПС

Мило Ђукановић и Душко Кнежевић

  • Како се очекује, стварни шеф ЦГ-режима Мило Ђукановић требало би да буде позван до средине септембра на саслушање пред скупштинским анкетним одбором
  • На основу свега што се до сада дешавало, могу да кажем да је Душко Кнежевић био један од главних благајника фамилије и председника ДПС-а Мила Ђукановића, изјавио је „Вијестима” лидер Нове српске демократије Андрија Мандић који председава скупштинским анкетним одбором
  • Амерички истражни органи и једна адвокатска кућа ангажована од Мађар Телекома, која је истраживала сумњиве уговоре у овој приватизацији, утврдила је да је 4,47 милиона евра за корупцију у приватизацију Телекома Црне Горе отишло на рачуне Фиесте и фирме Activa, док је остатак од укупно 7,3 милиона евра уплаћен Сигми и компанији Rawleigh Trading SA
  • Подгорички „Монитор” примећује да Кнежевића, којег назива „омиљеним тајкуном председника ДПС-а”, нема више у фокусу приче о Телекому те да се ових дана „јавно скреће пажња на друге актере, од којих неки више не могу да се бране, као покојни Живко Прегл, кога доводе у везу са Activom Invest

        ЗАРОБЉЕНО црногорско тужилаштво опструира истрагу у случају корупције у приватизацији Телекома, јер су главни актери тог коруптивног посла Мило Ђукановић, Душко Кнежевић и са њима повезана лица, објавио је недељник „Монитор”.

        Компанија Sigma Inter corp, преко које је исплаћивана Ђукановићева сестра Ана Коларевић за наводне консултантске услуге Телекому, у вези је са бизнисменом Душком Кнежевићем, јер је председник компаније Сигма Бранко Кртинић, директор будванског Montenegroexpressa, фирме коју је приватизовала Кнежевићева Атлас група.

        „Кнежевић је, дакле, поред Фиесте Инвестментс ЛТД повезан са још једном компанијом преко које је према наводима америчких истражних органа, уплаћен мито за улепшавање уговора о приватизацији црногорског Телекома“, објавио је „Монитор“.

        „Вијести” су детаљно писале о умешаности Фиесте у афери Телеком, али и другим сумњивим пословима те фирме у Црној Гори.

        Амерички истражни органи и једна адвокатска кућа ангажована од Мађар Телекома, која је истраживала сумњиве уговоре у овој приватизацији, утврдила је да је 4,47 милиона евра за корупцију у приватизацију Телекома Црне Горе отишло на рачуне Фиесте и фирме Activa, док је остатак од укупно 7,3 милиона евра уплаћен Сигми и компанији Rawleigh Trading SA.

        Америчка Комисија за хартије од вредности (СЕЦ) утврдила је да је „Мађар Телеком склопио два готово идентична уговора са консултантима, које комисија назива Фиеста и Activa уговори, вероватно по именима компанија, наводно за помоћ у куповини додатних акција од мањинских акционара”.

        Sigma Inter corp, према њујоршком привредном регистру основана је 7. августа 2000. године, са седиштем на западној страни Менхетна, у броју 450 Седме авеније.

        „Према евиденцији америчког регистра, Сигма је била активна скоро десет година, а онда је угашена у јануару 2010. године - када су амерички истражитељи већ утврдили везе те компаније и адвокатице сестре једног високог црногорског званичника са криминалним радњама током приватизације Телекома”, наводе у тексту „Монитора”.

        Прво рочиште због случаја Телеком заказано је за 27. август у Њујорку. Дојче Телеком је за поравнања већ платио 95 милиона долара америчким финансијским властима, да би избегли скупе процесе и последице у тој земљи, будући да се позната немачка телекомуникациона компанија котира на Њујоршкој берзи.

        Уз судско поравнање и плаћање глобе од 95 милиона долара, уочи Нове године, тим чином су Немци и Американци, на неки начин, и у Црној Гори почели са писањем прве пресуде за корупцију и организовани криминал на највишем нивоу.

Главни за Сигму кадар Атласа

        Црногорском премијеру Игору Лукшићу, заробљеном тужиоцу и народној милицији, дакле, остављен је лакши део посла: да приведу правди учеснике овог коруптивног посла који су били логистика или актери вишегодишњих јалових истрага.

        Према регистру из Њујорка, председник Sigme inter corp био је Бранко Кртинић. Он је 2004. године изабран за извршног директора Montenegroexpress АД Будва, будванске компаније са вредним некретнинама, коју је приватизовала Атлас група. „Монитор” напомиње да су и ту приватизацију „пратиле контроверзе”.

        Према званичној биографији, Кртинић је рођен у Београду 1946. године, завршио је Правни факултет и има богату радну биографију од Београда, преко Њујорка, па до Латинске Америке. Наводи се да је добитник Ордена за заслуге за народ, а 1987. године и признања као најбољи директор у туристичкој привреди.

        Адвокатске канцеларије Ане Коларевић и Николе Мартиновића радиле су непосредно након продаје Телекома Црна Гора 2005. године за компанију Sigma Inter corp и то око преструктурирања црногорског оператера.

        То су утврдили вештаци Економског факултета, на захтев Врховног државног тужилаштва, као и да је нови власник Телекома за преструктурирање предвидео суму од 600.000 евра.

        „Ана Коларевић је тврдила да је поштено радила, демантујући тако америчке правосудне власти које су у свом извештају истакле да су уговори, па и онај са Сигмом, спорни пошто се ради о фиктивним услугама. Према подацима 'Монитора', Врховно државно тужилаштво испитивало је Коларевићеву и Мартиновића”, пише у тексту.

Новац уплаћиван и Бјелановићу

        Као главни доказ да се радило о стварном послу Коларевићева и Мартиновић доставили су Тужилаштву потврду из које се види да су Мађар Телекому преко ДХЛ-а послали материјале тешке 4,5 килограма.

        Према изворима „Монитора”, црногорски истражни органи утврдили су и да су трансакције Бјелановића везане за Телеком, обављане преко Cosmos LTD. И та је компанија била акционар Атлас банке.

        Извори „Монитора”, тврде да је домаће државно тужилаштво „дошло до податка да је новац који је ишао Сигми, уплаћиван преко Атласмонт банке, док су уплате за Rawleigh Trading S.A. Trading ишле преко ЦКБ банке”.

        „Није ту крај везама Кнежевића и лица повезаних са афером Телеком. Према информацијама до којих смо дошли, у причу око Телекома укључене су и неке компаније и лица која не помињу амерички истражни органи. Управа за спречавање прања новца нотирала је, према нашем извору, још сумњивих трансакција. Новац од продаје акција Телекома уплаћиван је тако Владимиру Бјелановићу”, тврди „Монитор”.

        Према британском привредном регистру, Бјелановић је директор лондонске компаније Hemagro limited, која је у директној вези опет са Душком Кнежевићем.

        Хемагро је, према британском регистру, основан у јулу 1999. године у Лондону, на адреси 43 Manchester street. Компанија је 2004. године поседовала око четири одсто акција Кнежевићеве Атлас банке, да би након трансфера са Телекомом улог Хемагра у тој банци достигао чак девет одсто, што је Бјелановићеву лондонску фирму учинило једном од највећих акционара Атлас банке.

        Атлас и Хемагро натецали су се у неким великим приватизацијама скупа. Тако су, поред других компанија, према наводима медија, чинили конзорцијум који је био заинтересован за преузимање дела акција познатог српског пољопривредног предузећа Витал.

        Према изворима „Монитора”, црногорски истражни органи утврдили су и да су трансакције Бјелановића везане за Телеком, обављане преко Cosmos LTD. И та је компанија била акционар Атлас банке. И не само то - Cosmos је преко фирме Ridlay Park један од оснивача компаније Attika Land, коју контролише Кнежевић.

        Пре Radlay Park, као оснивача Аttike uписана је Фиеста Investment LTD са Маурицијуса, која се не доводи само у везу са афером Телеком, већ и са сумњивим уговорима о закупу сателита за РТЦГ, на основу које је Фиеста у вишегодишњем аранжману добила више од десет милиона евра”, наводи се даље у тексту.

Омиљени тајкун шефа ДПС-а

        „Монитор” примећује да Кнежевића, којег назива „омиљеним тајкуном председника ДПС-а” нема више у фокусу приче о Телекому те да се ових дана „јавно скреће пажња на друге актере, од којих неки више не могу да се бране, као покојни Живко Прегл, кога доводе у везу са Activom Invest.

Већина главних ликова афере Телеком била је у блиском Ђукановићевом окружењу.

        Прегл је постао председник борда директора Ђукановићеве Прве банке, у којој су се запослили и директори Телекома и Монета из доба приватизације Олег Обрадовић, Миодраг Ивановић, Милан Перовић... У време приватизације Телекома, председник Савета за приватизацију био је Мило Ђукановић. Он би, пре свега, требало да одговара”, рекао је „Монитору” извор који ради на овом случају.

        Он је навео да су Тужилаштву многи наводи афере Телеком познати још од 2006. године, али да нико није процесуиран, јер сви трагови воде ка председнику ДПС-а, Милу Ђукановићу.

„Сестра” добила око 580.000 евра: Ђукановић и Кнежевић

        „Одавно није питање ко су главни актери афере Телеком и зашто Ђукановић, Кнежевић, Коларевићева и остали не одговарају пред црногорским правосуђем. Одавно је јасно и да је Тужилаштво тек сервис вође и његових. Зато и истражују ко дотура информације о Телекому, уместо да размотају клупко корупције”, закључује Монитор.

        Мађар Телеком је 2005. за пакет државних акција Телекома платио 114 милиона евра, као и скоро 23 милиона мањинским акционарима. Купопродаја акција на берзи обављена је посредством Монте адрие брокер дилера.

        Уговор о продаји државних 51,12 одсто акција Телекома мађарској компанији потписали су 15. марта 2005. представници Владе, Завода за запошљавање и Мађар Телекома.

Мандић: Душко један од главних Милових благајника

Андрија Мандић

        „На основу свега што се до сада дешавало, могу рећи да је Душко Кнежевић био један од главних благајника фамилије и председника ДПС-а Мила Ђукановића”, изјавио је синоћ „Вијестима” лидер Нове Андрија Мандић, који председава скупштинским одбором који треба ускоро да обави консултативна саслушања у вези корупционашке афере у приватизацији Телекома.

        Како се очекује, шеф режима Ђукановић требало би да буде позван до средине септембра на скупштинско саслушање у вези ове корупционашке афере.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари