Поповић у Бугарској: Србија 2017. први пут имала већи извоз IT услуга од извоза воћа и поврћа

У СОФИЈИ ОТВОРИО РЕГИОНАЛНУ КОНФЕРЕНЦИЈУ „IT HUB CONNECT“ КОЈУ СУ ПОДРЖАЛЕ САД И ИНДИЈА

  • Учесницима конференције предочио: „На територији наше земље у овом тренутку реализује се изградња два иновациона и научно технолошка парка последње генерације у Нишу и Новом Саду. Реализује се изградња важне иновационе инфраструктуре у Београду. А ове године покрећемо и програм за изградњу регионалних иновационих стартап центара на територији читаве Србије“

       „ПОТРЕБНО нам је чврће регионално повезивање и интеграција у области иновација. То је шанса за економски раст читавог региона Балкана“, поручио је Ненад Поповић, министар за иновације и технолошки развој.

        Он је, отварајући регионалну конференцију „IT Hub connect“ у Софији, која се одрава уз подршку влада Бугарске, САД и Индије, позвао земље региона да покрену заједничку иницијативу за израду регионалне стратегије за развој иновација и дигитализацију индустрије.

        „То би била јединствена платформа која би нам омогућила да удружимо и максимално искористимо своје појединачне капацитете у циљу подизања конкурентности читавог региона“, рекао је Поповић.

        Министар је навео да је Србија у 2017. години остварила раст извоза IT услуга од 22 одсто у односу на 2016. годину и да је прошле године први пут извоз IT услуга у Србији био већи од извоза воћа и поврћа.

        „Раст који Србија остварује, посебно у области дигитализације, последица је стратешког опредељења наше државе да гради економију засновану на иновацијама и знању“, рекао је Поповић.

        Он је истакао да је Србија ове године обезбедила пет пута већи буџет за улагања у иновациону инфраструктуру и развој иновационог предузетништва.

        „На територији наше земље у овом тренутку реализује се изградња два иновациона и научно технолошка парка последње генерације у Нишу и Новом Саду. Реализује се изградња важне иновационе инфраструктуре у Београду. А ове године покрећемо и програм за изградњу регионалних иновационих стартап центара на територији читаве Србије“, истакао је Поповић.

        Он је навео да важну улогу у стратегији развоја иновационог екосистема Србије имају и програми за развој женског иновационог и IT предузетништва.

        „Желимо да подстакнемо жене да се у већој мери образују за IT стручњаке, као и да их охрабримо да покрену сопствене предузетничке иновационе и технолошке компаније“, поручио је Поповић.

        Током посете Софији министар Поповић је имао одвојене сусрете са комесарком Европске уније за дигиталну економију и друштво, Маријом Габријел, министром економије Бугарске Емилом Караниколовим, као и министром за информационо друштво и администрацију Македоније Дамјаном Манчевским.

         (саопштење кабинета Ненада Поповића, министра за иновације и технолошки развој)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари