Петина депозита у Првој банци припадала влади Црне Горе

ДРУГИ ПИШУ

Подгоричке Вијести о пословању Прве банке под контролом породице Ђукановић

* Банка се суочила са озбиљним проблемима тражећи спас у кредиту из новца грађана. Међутим, прави спас дошао је продајом дела државних записа Електропривреди Црне Горе ЕПЦГ. Прва банка је изашла из зоне неликвидности 23. септембра 2009. године када су јој уплаћена 192,2 милиона евра

* Крајем 2007. године контролори ЦБЦГ су контролисали 48 нових рачуна и утврдили да је само у једном случају прекршен Закон о спречавању прања новца и финансирању тероризма – приликом отварања рачуна фирме Camarilla Corporation регистроване на Сејшелима. А Camarilla Corporation се помиње у оптужници против Душка Шарића, брата одбеглог наркобоса Дарка Шарића

* Изградњу луксузног кондо-апартманског комплекса „Хармонија билдинг“ на рту Завала, кредитом је од 5,44 милион евра помогла Прва банка, колико је дала инвеститору, фирми „Old Town Invest Group“, чијих 30 одсто капитала припада Андреи Мићуновић, кћерки контроверзног никшићког бизнисмена Брана Мићуновића

          "ДОЂИТЕ да се договоримо“ био је слоган Прве банке у време када је била друга банка по величини. И, договора је било, понајвише са члановима породице, деоничарима, пословним партнерима и другим особама повезаним са акционарима банке, навели су истраживачи мреже новинара Organized Crime and Corruption Reporting Project OCCRP.

          У извештају који је спровела међународна ревизорска кућа Pricewaterhouse Coopers PwC, до којих је дошла OCCRP, наводи се да су две трећине кредита биле одобрене повезаним лицима.

          У једном тренутку Прва банка је располагала са 491 милион евра депозита. Више од 100 милиона евра био је депозит Владе, државних институција и предузећа. Контролори Централне банке Црне Горе ЦБЦГ су претходних година упозоравали да су велики износи кредита одобравани малом броју повезаних лица због чега је ризик банке био већи.

          Банка се суочила са озбиљним проблемима тражећи спас у кредиту из новца грађана. Међутим, прави спас дошао је продајом дела државних записа Електропривреди Црне Горе ЕПЦГ. Прва банка је изашла из зоне неликвидности 23. септембра 2009. године када су јој уплаћена 192,2 милиона евра.

          Извјештаји до којих је дошао OCCRP, показују да је Прва банка кршила одредбе Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма приликом отварања рачуна повезаних особа.

          Један од примера су стране фирме повезане са Зораном Бећировићем који је једно време у Москви заступао црногорске трговинске интересе.

          Контролори ЦБЦГ су утврдили да је 2007. године Прва банка без прибављања свих информација и документације отворила рачуне за Beppler and Partners регистроване на Британским Девичанским острвима, те Caledro Trading, Beppler Investmens и Beppler Property and Development регистроване на Кипру. Ове фирме су између осталог власници будванског хотела Авала и колашинског Бјанка.

          Крајем 2007. године контролори ЦБЦГ су контролисали 48 нових рачуна и утврдили да је само у једном случају прекршен Закон о спречавању прања новца и финансирању тероризма.

          Реч је о отварању рачуна фирме Camarilla Corporation регистроване на Сејшелима.

          Camarilla Corporation помиње се у оптужници против Душка Шарића, брата одбеглог наркобоса Дарка Шарића.

          Изградњу луксузног кондо-апартманског комплекса „Хармонија билдинг“ на рту Завала, кредитом је од 5,44 милион евра помогла Прва банка, колико је дала инвеститору, фирми „Old Town Invest Group“, чијих 30 одсто капитала припада Андреи Мићуновић , кћерки контроверзног никшићког бизнисмена Брана Мићуновића, откриле су Вијести увидом у катастарску евиденцију Управе за некретнине.

          Бетонска мамутска грађевина, која се издиже над Завалом, за коју је Министарство уређења простора издало грађевинску дозволу 21. децембра 2009. има укупно 25.000 квадрата изграђеног стамбеног простора и већ увелико се продаје на тржишту некретнина.

          Интересантно је то да фирма „Old Town“ још није регулисала комуналије за готово завршену „Хармонију“.

          Према грубим проценама, комуналије за „Хармонију“ биће око пет милиона евра.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари