ЛАВРОВ: Обама обећао Путину да ће утицати на украјинску опозицију, али се одмах догодио пуч
ОЦЕНИО ДА КИЈЕВ МОРА ОДУСТАТИ ОД УНИТАРНОСТИ И УКРАЈИНИЗАЦИЈЕ
Сергеј Лавров
- Одговарајући на питање - да ли се разочарао у Обаму - руски министар је одговорио: „Не бих желео да прелазим на личности, али било је много нада, била је и Нобелова награда за мир, наравно, али је затим уследило и много ратова, при том, ратова апсолутно нелогичних, који нису били у интересу стабилности у одговарајућим регионима. Обама је обећао Путину да ће утицати на украјинску опозицију, а следећег дана се догодио државни преврат након којег нас нико није звао, макар да нам каже - нисмо успели“
- Американцима је важно да неко од њих све време зависи, сматра први дипломата РФ. Када је у питању украјинска криза, њима је било важно да не дозволе да Русија и ЕУ продубе партнерство, нарочито између Русије и Немачке. Ово није нагађање, имам одговарајућа сазнања
- Шеф руске дипломатије нагласио да Москва - за разлику од неких европских земаља чије су територије после Другог светског рата ушле у састав данашње Украјине - не жели њено комадање
МИНИСТАР иностраних послова Русије Сергеј Лавров 22. априла дао је интервју у директном преносу за три домаће радио станице, у којем је одговарао на питања становника Русије и још 28 земаља.
Прво питање стигло је из Беча: зашто Русија одбија да призна Новоросију?
„Ми желимо да у Украјини буду мир и спокој. За то је потребно сачувати целовитост Украјине, не дозволити да се она раскомада, а такве замисли се већ могу чути у појединим земљама у Европи које су после Другог светског рата морале да уступе део својих територија садашњој украјинској држави, и тамо сада живе њихове мањине“ - истакао је Лавров.
По мишљењу Сергеја Лаврова, Кијев, да би сачувао територијалну целовитост, треба да престане да буде тврдоглав када су у питању унитарност државе и њена украјинизација.
„Украјина може да постоји само као држава која признаје разноликост региона који је чине, култура које је чине“ - нагласио је руски министар.
По мишљењу Лаврова, мински споразуми су најбоља варијанта компромиса за разрешење украјинског конфликта. При том, шеф руске дипломатије је истакао да није сигуран да би преговори били тако успешни да је у њима учествовао Барак Обама.
Американцима је важно да неко од њих све време зависи, сматра први дипломата РФ. Када је у питању украјинска криза, њима је било важно да не дозволе да Русија и ЕУ продубе партнерство, нарочито између Русије и Немачке, казао је Лавров.
„И то није нагађање, имам одговарајућа сазнања“ - додао је он.
„Савез и отворено партнерство између Русије и Немачке уопште није потребно ради поделе земље и територија већ да би се продрмала ЕУ, да би тамо победила линија усмерена на одбрану својих интереса, интереса држава које су чланице тог савеза“ - сматра Лавров.
Одговарајући на питање - да ли се разочарао у Обаму - руски министар је одговорио: „Веруј, али проверавај“.
„Не бих желео да прелазим на личности, али било је много нада, била је и Нобелова награда за мир, наравно, али је затим уследило и много ратова, при том, ратова апсолутно нелогичних, који нису били у интересу стабилности у одговарајућим регионима“ - нагласио је шеф руске дипломатије.
Обама је обећао Путину да ће утицати на украјинску опозицију, а следећег дана се догодио државни преврат, заказао је Лавров.
„Након државног преврата, нико нас није звао, макар да нам каже - нисмо успели“ - додао је он.
„Ми знамо шта Американци раде по престоницама разних држава“ - рекао је Лавров и навео као пример једну европску земљу коју је ослободила совјетска армија, а од које Американци траже да сруши споменике херојима из Другог светског рата. Руски министар није желео да именује ту земљу.
Одговарајући на једно питање, Лавров је навео две главне претње Русији - америчку ПРО и Исламску државу.
„Сматрам да је Исламска држава наш главни непријатељ у овом тренутку, макар из тог разлога што стотине држављана Русије, стотине Европљана, стотине Американаца ратују на њеној страни, као и држављани ЗНД“ - појаснио је он.
По његовим речима, „они се враћају кући, мало ратују, па се враћају на одмор, и могу ради сопствене забаве да праве гадости код куће“.
„Ја не видим претње од стране Кине. И уопште, не видим претње са Истока, осим једне: противракетна одбрана, која је глобални систем САД који се прави на територији САД, и у Европи, и у Североисточној Азији, и која се на волшебан начин обавија око граница РФ“ - казао је Лавров.