ВУЧИЋ: Шабац ћемо одбранити, бојимо се једино да Сава не пређе 6,80

ДОДИК УПОЗОРИО ДА ЋЕ ОНО ШТО ЧЕКА СРБИЈУ И РЕПУБЛИКУ СРПСКУ У НАРЕДНОМ ПЕРИОДУ БИТИ ЈОШ ТЕЖЕ

  • Вучић је рекао и да се ваде прва тела у Обреновцу и изразио бојазан шта ће се све показати када се вода повуче. Захвалио се владама Руске федерације, Бугарске, Словеније, Немачке...
  • Вода је исправна за пиће, нагласио је Вучић и поручио да се не користи оваква ситуација да се додатно заради тиме што се шире дезинформације да вода није за пиће
  • „Сви они криве власт за то што пада киша, што нема начина одбране која је могла да прихвати оволику количину воде. А све што је учињено, учињено је захваљујући снажној и брзој реакцији власти“, рекао је Милорад Додик у Влади Србије
  • Економија Српске ће, у иначе постојећој кризи, имати двоцифрени пад, што ће бити још један велики ударац јер ће последице морати да буду саниране - нагласио је Додик

        ПРЕМИЈЕР Александар Вучић изјавио је данас да је Србија спремна за следећи талас поплава који се очекује код Шапца сутра увече, захвалио свима на помоћи и рекао да је Србија у једној ствари показала да је велика - а то је љубав према отаџбини.

        Вучић је на конференцији за новинаре - након разговора са председником РС Милорадом Додиком - навео да је Шабац добро утврђен, да је учињено све што се могло, да је подигнут насип до 7,3 метара а да је ниво Саве тренутно више од 6.3 метра, што је историјски максимум а да се очекује да буде до 6.5-6,6 и да верује да ће бедеми издржати.

        Међутим, упозорио је Вучић, уколико се деси да се ниво Саве попне на 6.80, онда је тешко рећи шта ће се десити.

        Премијер је навео да је ТЕНТ сада најважнији објекат у Србији и да је тамо упућено још људи и механизације, како би се додатно заштитила електрана.

        Он је поручио свима да не покушавају да минимизују учинак људи који су ангажовани 36 сати, а неки и више од 46 не спавају и боре се са стихијом и то посебно они у Обреновцу, припадници МУП-а и Војске Србије.

        Премијер је рекао и да је поносан на државно руководство, наводећи да неки покушавају да и за временску непогоду окриве руководство државе и „соле памет“ из фотеља онима који раде и боре се за људске животе и против водене стихије.

        Он се захвалио руским специјалцима и навео пример једнога од њих који је препливао 200 метара у хладној води како би спасио људе.

        Вучић је рекао и да се ваде прва тела у Обреновцу и изразио бојазан шта ће се све показати када се вода повуче. Захвалио се владама Руске федерације, Бугарске, Словеније, Немачке...

        Вода је исправна за пиће, нагласио је и поручио да се не користи оваква ситуација да се додатно заради тиме што се шире дезинформације да вода није за пиће.

        У том смислу Вучић је рекао и да је ухапшено неколико особа које су подизале цену воде и животних намирница.

        Премијер је поручио и да Београд није и неће бити угрожен поплавама и да је вода у главном граду добра и здрава за пиће.

        Вучић је истакао да је са Додиком разговарао на који начин може најбрже да се изађе из тешке ситуације у којој су се нашле Србија и Република Српска.

        „Влада РС је упутила захтев да добије одређену помоћ. Ми смо, иако се налазимо у тешкој ситуацији успели да обезбедимо помоћ у храни, материјалу, ћебадима“, казао је Вучић.

        Он је рекао и да је било речи и о његовој недавној посети Сарајеву.

ДОДИК: У Добоју до јутрос шест мртвих

 

        ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је јутрос до 10 сати у Добоју пронађено шест беживотних тела жртава поплава и да је састанак са премијером Александром Вучићем организован како се би се успоставила координација зарад заједничког решавања ситуације које је задесила Републику Српску и Србију.

        Он је захвалио Вучићу на указаном разумевању за потребе Републике Српске у овој тешкој ситуацији и додао да тај ентитет Србији већ други дан испоручује 50 мегавата струје, како би се одржао систем, без обзира на то што и у Српској постоји проблем у снабдевању електричном енергијом.

        Председник Српске је, међутим, констатовао да ће оно што чека Србију и Републику Српску у наредном периоду бити још теже. А то је чишћење терена, наплавина... јер, како је рекао, приликом јучерашњег боравка у Дубоју вода је достизала висину од шест метара.

        „Видео сам изливену нафту, бурад, мртву стоку, све то што, наравно, представља опасност у наредним седмицама“, навео је он.

        Додик је упозорио да вода која се тренутно слива из река Врбас, Босна и Дрине у Саву погоршава ситуацију према Семберији и Лијевчу Пољу, а да је највећи проблем у градовима Брчко, Шамац и Бијељина.

        Додик је позвао медије да искључе могућност политизације догађаја, зато што је, како је рекао, у овом тренутку важно да будемо солидарни, како у Србији тако и у РС.

        Додик је рекао да је, слушајући премијера Вучића, свестан да и Српска има ситуацију за коју би се могло рећи да се „граничи са лудошћу“, односно да има оних који шире дефетизам и атмосферу безнађа.

        „Сви они криве власт за то што пада киша, што нема начина одбране која је могла да прихвати оволику количину воде. А све што је учињено, учињено је захваљујући снажној и брзој реакцији власти“, рекао је Додик у Влади Србије

        Он је потврдио да је сличних ситуација са одбијањем грађана да се евакуишу било и у Републици Српској, додао да је то неприхватљива и апеловао на становништво на сарадњу са органима власти.

        Додик је рекао да ће бити неопходно ново законодавство које ће сви морати да поштују и још једном апеловао на искључиво поштовање органа власти, јер је то, како је рекао, једини начин да се синхронизовано и организовано не уђе у панику.

        Са задовољством је констатовао да, ипак, друштво има осећај за заједницу, а заједница је та, додао је, која ће одбранити све што је могуће одбранити.

        Оценио је да ће економија Српске, у иначе постојећој кризи, имати двоцифрени пад, што ће бити још један велики ударац јер ће последице морати да буду саниране.

        Захваљујући још једном премијеру Вучићу, Додик је захвалио и државама Израелу, Црној Гори, Словенији и Македонији.

        Истакао је да је у овом тренутку РС најпотребнији санитарни материјал, лекови, ћебад и пумпе за црпљење воде.

        Захвалио је Вучићу и за информацију коју је од њега добио о недавној посети премијера Србије Сарајеву.

        „Република Српска је део БиХ и ми не споримо Дејтонску БиХ, али споримо ону коју желе да нам наметну политичким ауторитаризмом неких политичких снага“, рекао је Додик.

        Изразио је задовољство због тога што се посета премијера Србије, како је рекао, није свела само на сусрете са представницима бошњачког народа већ са представницима свих институција које тамо постоје.

        „Ја немам ништа против тога и желим да се то позиционира и да се такви контакти наставе. Комуникација је добра... Србија и Српска имају споразум о специјалним везама и овај састанак је део те врсте сарадње...“, закључио је Додик.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари