Није нам за ЕУ помогло окончање сарадње са Хагом, не би ни одрицање од КиМ
ЈЕРЕМИЋ СМАТРА ДА СРБИЈА ИМА ДОБРЕ ШАНСЕ УОЧИ 9. ДЕЦЕМБРА,
АЛИ ДА ЈЕ КАНДИДАТУРА „ДАЛЕКО ОД ИЗВЕСНОГ“
- Ово је време у коме је тешко замислити да би у Србију могле да дођу значајне инвестиције из Европе. Шанса су односи са земљама које нису захваћене кризом као што су Кина и Казахстан
БЕОГРАД, (ФоНет) - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је да постоји добра шанса да Србија 9. децембра добије позитивно мишљење за стицање статуса кандидата, али то за сада није извесно.
„Учинићемо све да се тако нешто деси, али то је далеко од извесног. Та одлука није још донета и она зависи од договора 27 земаља чланица ЕУ“, рекао је Јеремић у Националном дневнику телевизије Пинк.
Он је истакао да је врло важно да европски пут Србије не зависи толико од такозване нормализације односа са Косовом. На питање новинара да ли би нам та нормализација помогла, он је одговорио да мисли да не би, као што нам није помогло ни окончање сарадње са Хашким трибуналом.
„Окончање сарадње са Хашким трибуналом није учинило да Србија направи ни један нови корак на европском путу. Не верујем да ће косовски процес бити пресудан када је реч о будућности Србије у ЕУ“, рекао је Јеремић.
Он је рекао да је Београд посвећен дијалогу са Приштином зато што желимо да решимо отворена питања и да на тај начин омогућимо нормалан живот људима који живе на том простору.
Јеремић је рекао да Србија жели да настави са европским процесом због тога што је то, пре свега, у интересу грађана, али је додао да је нереално говорити да би заокрет у косовској политици убрзао наш пут у Европу.
„Није нам помогло окончање сарадње са Хагом, па нам не би помогло ни ово, али то не значи да не треба да будемо посвећени и проналажењу решења у дијалогу са Приштином и наставку европског процеса наше земље“, оценио је Јеремић.
Он је рекао да је са европским партнерима разговарао о наставку европских интеграција Србије, док је у Анголи, Казахстану и Кини разговарано о економији и могућности улагања у српску привреду.
„Ово је време у коме је тешко замислити да би у Србију могле да дођу значајне инвестиције из Европе“, рекао је Јеремић и додао да када се погледа ситуација у Европи, види се да тим земљама није приоритет улагање, било где на свету.
Он је, међутим, указао да односи са земљама које нису захваћене кризом, а пре свега је реч о Кини и Казахстану, Србији могу да отворе нове путеве.
„Европски процес треба да наставимо пуном паром, због тога што је то у интересу грађана ове земље. Када је реч о економским приликама ових дана, боље ће проћи онај ко се буде боље сналазио у оним деловима света који нису захваћени кризом“, оценио је Јеремић.