Косово није изгубљено све док влада и народ имају воље да га бране!

ДСС ПОДНОСИ СКУПШТИНИ

СВОЈ ПРЕДЛОГ ДЕКЛАРАЦИЈЕ О КиМ

Слободан Самарџић

  • ДСС у свом предлогу декларације од шест тачака наводи да је неопходно започињање нових преговора о Косову у организацији СБ УН, јер је једностраним и противправним акцијама нелегалних институција Косова 25. јула 2011. на довођењу албанских цариника и полицајаца, грубо прекршена Резолуција 1244 и прекинут и обесмишљени дијалог Београда и Приштине
  • Тражимо и да се ван снаге ставе сви договори у вези са слободом кретања људи и робе који су постигнути у оквиру дијалога представника Владе Србије и нелегалних инситуција Косова, изјавио потпредседник ДСС Слободан Самарџић
  • ДСС захтева и да Скупштина Србије одбаци као противправне све захтеве ЕУ да Србија „нормализује односе у складу са Споразумом о стабилизацији и придруживању“ и да успостави добросуседске односе са Косовом

        ДЕМОКРАТСКА странка Србије саопштила је да ће Скупштини Србије предложити свој Предлог декларације о Косову у којој тражи нове преговоре са Приштином и поништавање договора о слободи кретања.

        Потпредседник ДСС Слободан Самарџић рекао је на конференцији за новинаре у Београду да је најављена седница Скупштине Србије последња шанса да парламент усвоји декларацију која ће обавезати Владу да догађаје на северу Косова „преокрене у корист Србије“.

        ДСС у свом предлогу декларације од шест тачака наводи да је неопходно започињање нових преговора о Косову у организацији СБ УН, јер је „једностраним и противправним акцијама нелегалних институција Косова 25. јула 2011. на довођењу албанских цариника и полицајаца, грубо прекршена Резолуција 1244 и прекинут и обесмишљени дијалог Београда и Приштине“.

        ДСС тражи и да парламент подржи миран протест Срба против насилног довођења албанских цариника на административне прелазе Јариње и Брањак и наводи да је једино решење за успостављање прелаза да све послове обављају цариници УНМИК-а.

        „Тражимо и да се ван снаге ставе сви договори у вези са слободом кретања људи и робе који су постигнути у оквиру дијалога представника Владе Србије и нелегалних инситуција Косова“, навео је Самарџић.

        ДСС захтева да Скупштина Србије одбаци као противправне све захтеве ЕУ да Србија „нормализује односе у складу са Споразумом о стабилизацији и придруживању“ и да успостави добросуседске односе са Косовом.

        „Реч је о неприхватљивој терминологији. Успостављање добросуседских односа значило би прихватање независности Косова“, казао је Самарџић.

        У петој тачки декларације, ДСС наводи да су Срби на Косову грађани и држављани Србије и да су неприхватљиви сви захтеви за укидање институција Србије на Косову под изговором да је реч о паралелним институцијама.

        ДСС захтева и да парламент потврди да ће на Косову, као и претходних година, бити расписани парламентарни и локални избори.

        Самарџић је рекао да ће ДСС настојати да њен предлог декларације буде равноправан текст са осталим предлозима који се могу наћи пред парламентом.

        „Ако се не прихвати као декларација, прихватиће се као амандман на Владину декларацију“, казао је Самарџић.

        Он је рекао и да се седница парламента, на којој ће се расправљати о Владином предлогу декларације о ситуацији на Косову, стално одлаже јер у владајућој коалицији не постоји сагласност о њеном садржају.

        „Разлике у коалицији су велике јер једна струја инсистира на безусловној и непосредној капитулацији, тражећи да у декларацији буде и став да скупштина прихвата имплементацију Ахтисаријевог плана на северу, што друга страна не може да прихвати“, казао је Самарџић.

        Он је навео да Косово није изгубљено све док влада има воље да га брани и док грађани стављају до знања да то није у складу са Уставом Србије, али и њиховим интересима.

        У четвртак, 3. новембра је саопштено да Влада Србије припрема документ о ситуацији на Косову и Метохији са смерницама и активностима за стабилизацију прилика на Косову који ће доставити Скупштини на изјашњавање после чега би, како је најављено, требало да буде заказана седница парламента.

        Посланици опозиције, осим Српске радикалне странке, од 20. октобра бојкотују седнице парламента тражећи да се, уместо о законима на дневном реду, расправља о ситуацији на северу Косова.

        Влада је у међувремену послала Извештај о ситуацији на северу Косова парламенту, али је Одбор затражио нови акт о коме ће посланици моћи да расправљају и да гласају.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари