Тачи показао Дачићу како у Савету безбедности УН наступају премијери

СРБИН НА ИСТ РИВЕРУ У ОЧЕКИВАНОЈ ПОТПУНОЈ ДЕФАНЗИВИ, А ШИПТАР МУ СКРЕСАО - НЕМА НИ ПОДЕЛЕ НИ ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈЕ КОСОВА

  • ДАЧИЋ: Приштина није спремила статусно неутралне гласачке материјале, члан Централне изборне комисије из редова српске заједнице није био изабран на време, највећем броју расељених лица практично је онемогућено да гласају, није уређен ни правни оквир који би олакшао формирање ЗСО, а кандидати српске мањине застрашивани су на различите начине
  • ДАЧИЋ: Влада Србије је, руководећи се жељом да олакша свакодневни живот српског становништва, позвала Србе с Косова да на локалним изборима делегирају своје представнике у ЗСО, која би била њихов легитимни представник у разговорима са Београдом и Приштином, јер сматра да је то једини пут до трајног и одрживог решења и да таква легализација статуса косовских Срба пред међународном заједницом оснажује њихов положај
  • ТАЧИ: Будућа Заједница српских општина биће у складу са косовским законима и неће имати извршне и законодавне функције, нити ће моћи да замени општинске надлежности. Косовска царина почети наплату царина 14. децембра
  • ТАЧИ: Мањине имају сва права на Косову. Доказ је и то што је косовска полиција преузела од КФОР-а заштиту српског црквеног и историјског наслеђа, осим манастира Високи Дечани

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић - обраћајући се представницима држава-чланица Савета безбедности УН - рекао је да ће Заједница српских општина бити формирана не захваљујући напорима привремених институција Косова, већ упркос њима.

        Објаснио је да се Приштина није трудила да створи погодну климу, а често ни основне услове да Срби изађу на локалне изборе.

        „У таквој атмосфери није било лако лобирати за изборе, а још мање изаћи на њих. И поред свега тога, Влада Србије је изузетно задовољна чињеницом да је у српским општинама гласало више од 45.000 бирача“, рекао је Дачић на седници Савета безбедности УН.

        Иако смо се веома често сусретали са забранама доласка највиших државних функционера на Косово и Метохију, ипак смо успели да мотивишемо Србе да изађу на локалне изборе, додао је он.

        Он је апеловао на Приштину и међународне чиниоце да обезбеде услове за одржавање другог круга локалних избора у општинама са српском већином, како се не би поновило грубо кршење изборне процедуре као што је био случај 3. новембра.

        „Још једном оштро осуђујемо насиље које је у Митровици довело до понављања првог круга, и истичемо решеност Београда да, колико је у његовој моћи, помогне у привођењу изгредника правди“, рекао је Дачић.

        У наставку излагања је указао да је „остало нејасно зашто је ОЕБС тражио да се пребројавање гласова обави ван Косовске Митровице у средини где живе Албанци када за то није било никаквих разлога“.

        Дачић је подсетио да иако су врло прецизно у Бриселу уговорени сви детаљи предизборног процеса, уочи гласања је био неопходан још један састанак како би се још једном утврдила већ одавно утврђена листу услова, јер Приштина у међувремену скоро ниједан није испунила.

        Како је навео, Приштина није спремила статусно неутралне гласачке материјале, члан Централне изборне комисије из редова српске заједнице није био изабран на време, највећем броју расељених лица практично је онемогућено да гласају, није уређен ни правни оквир који би олакшао формирање ЗСО, а кандидати српске мањине застрашивани су на различите начине.

        Дачић је поручио да је Србија чврсто опредељена да активно и конструктивно настави разговоре са Приштином на свим нивоима, као и за примену до сада постигнутих договора и да очекује да с тим у вези и Приштина уложи додатне напоре.

        Дачић је, обраћајући се представницима чланица Савета безбедности УН, изразио очекивање и да се Приштина уздржи од једностраних потеза који могу угрозити даљи ток дијалога и дестабилизовати безбедносну ситуацију у покрајини.

        Он је подсетио је да је за протеклих годину дана дошло до крупних политичких помака, да је постигнут Први споразум о нормализацији односа, али да он не значи превише ако није праћен доследним спровођењем договора.

        „Србија је током дијалога, као што су потврдили многи међународни званичници, а наведено је и у извештају генералног секретара, показала висок ниво флексибилности и уложила значајне напоре верујући да преговарачки процес може да доведе до дугорочног и општеприхватљивог решења“.

        Влада је, руководећи се жељом олакша свакодневни живот српског становништва, позвала Србе с Косова да на локалним изборима делегирају своје представнике у ЗСО, која би била њихов легитимни представник у разговорима са Београдом и Приштином, јер сматра да је то једини пут до трајног и одрживог решења, и да таква легализација статуса косовских Срба пред међународном заједницом оснажује њихов положај.

        Приштина, како је рекао, још није предузела потребне кораке у кључним областима, као што су усвајање легислативе у складу са договорима две стране постигнутим у Бриселу (Закон о амнестији, Закон о буџету, Закон о локалној самоуправи), испуњавање обавеза из различитих споразума, успостављање нове мреже правосудних органа, именовање чланова Тима регионалне команде полиције на северу КиМ...

        Премијер је, такође, навео да се за скоро 15 година, по подацима УНХЦР, од јуна 1999. до данас, на КиМ се вратило укупно 18.000 повратника од око 230.000 који су напустили своје куће, од чега је највише 4.000 тзв. одрживих повратника, а да посебно забрињава чињеница да је у 2013. забележен изразит пад броја повратника на КиМ у односу на претходне године.

        Он је навео да је Косовска агенција за приватизацију у последњем кругу приватизације, током септембра, на продају је ставила и Хладњачу Шилово у којој је смештен колективни центар за интерно расељене из Косовског Поморавља.

        „Све ово указује да на Косову и Метохији систем владавине права и даље није успостављен, и не постоји адекватна заштита људских права, а нарочито права мањина“, истиче Дачић.

        Случај Фатмира Љимаја, бившег министра за транспорт у косовској Влади и његових сарадника који се терете за убиства, мучење и угрожавање здравља српских и албанских цивила и ратних заробљеника у бази ОВК у селу Клечка, „јасно говори о слабости правосуђа на КиМ и утицају политичких моћника, већином регрутованих из редова некадашње ОВК, на целокупан политички, правни и друштвени систем на КиМ, укључујући и међународну правосудну компоненту“, истиче Дачић.

        Србија је непријатно изненађена одлуком о ослобађању Љимаја, али се нада да ће тужилац ЕУЛЕКС-а на њу уложити жалбу, рекао је Дачић.

        Он је такође додао да Београд још једном истиче значај потпуне и ефикасне истраге оптужби за трговину људским органима, које су садржане у извештају Дика Мартија.

        Нагласивши да дијалог у Бриселу има статусно неутрални карактер, и да жеља за нормализацијом односа са Приштином не значи промену става о неприхватању једнострано проглашене независности Косова, Дачић је изразио очекивање да ће сви проблеми бити предмет наставка дијалога у Бриселу 5. децембра.

ЗАРИФ: Формирање ЗСО захтеваће велике напоре и међународне заједнице

        СПЕЦИЈАЛНИ представник генералног секретара УН Фарид Зариф оценио је вечерас да ће предстојећи период бити од кључног значаја не само за учвршћивање резултата локалних избора на Косову и напретка оствареног у дијалогу Београда и Приштине, већ и за напредовање Србије и Косова на путу ка ЕУ.

        „Формирање будуће Заједнице српских општина, што је кључна компонента Бриселског споразума, захтеваће велике напоре у предстојећем периоду, као и помну пажњу не само актера, већ и међународне заједнице“, рекао је шеф Унмика на седници Савета безбедности УН посвећеној ситуацији на Косову и Метохији.

        Зариф је оценио да су локални избори на Косову протекли генерално добро, упркос инцидентима на северу Косовске Митровице.

        Починиоци инцидената на северу Митровице на дан избора (3. новембра) морају да буду изведени пред лице правде, рекао је он, истичући да је важно имати у виду да су ти инциденти били појединачни случајеви и да нису утицали на целокупно позитиван ток избора.

        Зариф је нагласио да напредак Србије и Косова у процесу евроинтеграција зависи од процеса нормализације односа Београда и Приштине.

        Подсећајући да Европски савет за месец дана треба да донесе одлуку о даљим корацима у процесу интеграције земаља Западног Балкана, он је оценио да напредак на европском путу није пука формалност, већ доприноси учвршћивању мира и стабилности у региону.

        „Одрживо ангажовање двеју страна биће важно у обезбеђивању напретка ка европској интеграцији“, рекао је Зариф.

        У Савету безбедности УН у Њујорку у току је седница на којој ће бити представљен најновији извештај генералног секретара Бан Ки-муна о ситуацији на Косову и Метохији.

        Бан је у извештају истакао значај успеха локалних избора, нарочито на северу Косова, оценивши да ће то имати утицаја на будућу консолидацију мира и стабилности на Косову, а самим тим и на европске аспирације Србије и Косова.

        „Обе стране су предузеле импресивне кораке да би се приближиле том циљу и даљи напредак у нормализацији односа, под критеријумима ЕУ, биће од највећег значаја“, навео је генерални секретар УН.

ТАЧИ: После избора неће бити ни поделе ни федерализације Косова

        ШИПТАРСКИ премијер у Приштини Хашим Тачи рекао је да је након локалних избора искључена подела Косова и федерализација земље по етничким линијама.

        Он је оценио да су локални избори били слободни и да су одржани у мирној атмосфери, осим на три бирачка места на северу, где су, како је рекао, инциденте изазвале „српске екстремистичке групе“.

        „Влада Косова је била опредељена за фер и слободне изборе и међународни посматрачи су их похвалили, чиме смо показали да се консолидију институције на Косову“, додао је Тачи.

        Према његовим речима, бојкот избора на Косову је пропао, и 1. децембра ће се одржати други круг избора у 24 косовске општине.

        Шиптарски премијер је навео и да ће будућа Заједница српских општина бити у складу са косовским законима и да неће имати извршне и законодавне функције, као и да неће моћи да замени општинске надлежности. Он је казао и да ће косовска царина почети наплату царина 14. децембра.

        „Косово је постигло напредак у европској агенди и европска перспектива за Косово и цео регион је отворена, а усвојили смо и неопходне законе за визну либерализацију“, казао је Тачи.

        Према његовим речима, 2013. година је била историјска за регион због договора о нормализацији односа Београда и Приштине и уласка Хрватске у Европску унију. Он је представнике држава чланица СБ УН обавестио и да су Косово признале четири нове земље - Ел Салвадор, Либија, Гренада и Тајланд, чиме је број држава које су признале независност стигао до 104.

        Тачи је рекао и да мањине имају сва права на Косову, илуструјући то податком да је косовска полиција преузела од КФОР-а заштиту српског црквеног и историјског наслеђа, осим манастира Високи Дечани.

        (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари