САКС: Србија уласком у ЕУ неће решити своје економске проблеме

ПОРУЧИО ДАЧИЋУ И ВУЧИЋУ: СМАЊЕЊЕ ЈАВНЕ ПОТРОШЊЕ И БУЏЕТСКОГ ДЕФИЦИТА НИЈЕ ДОВОЉНО БЕЗ СТРАТЕГИЈЕ РАСТА

Џефри Сакс

  • Џефри Сакс, који је и директор Института Планета на Универзитету „Колумбија“ у САД, сматра да будућност Србије није само да буде чланица ЕУ, већ да земља треба да размисли о свом геостратешком положају, о предностима свог положаја и о начину како да економски осваја суседна и друга тржишта у свету и да привуче партнере са удаљених дестинација

        СРБИЈА је јасно оријетисана ка чланству у Европској унији (ЕУ) и то је добра процена Владе Србије, али то чланство само по себи неће решити све економске проблеме земље, изјавио је вечерас амерички економиста Џефри Сакс, изражавајући наду да ће Србија постати чланица Уније пре 2020. године.

        „Надам се да то неће потрајати до 2020. године. Ја мислим да то нема смисла и ја бих желео да то иде брже“, рекао је он, гостујући у програму РТС-а.

        Сакс, који је и директор Института Планета на Универзитету „Колумбија“ у САД, сматра да будућност Србије није само да буде чланица ЕУ, већ да земља треба да размисли о свом геостратешком положају, о предностима свог положаја и о начину како да економски осваја суседна и друга тржишта у свету и да привуче партнере са удаљених дестинација.

        „Бити члан ЕУ - то је добро, али само по себи неће решити све економске проблеме Србије. То је сигурно“, указао је он.

        Према његовим речима, Србија не треба да копира, на пример, искуства Јужне Кореје да би убрзала економски раст, већ влада треба да има стратегију развоја, потребне су инвестиције, да има визију где ће бити конкурентна, да планира коју ће робу да прода више на новим тржиштима.

        Сакс сматра да млади у Србији, који чине око 50 одсто незапослених, треба да се усавршавају и да стичу нове вештине, јер само тако могу да рачунају на боље плаћена радна места. Он је додао да Србија треба да подстиче оснивање и раст предузећа и предузетничких фирми, која су извозно орјентисана.

        „То је велики посао, велики напор и требаће времена за то“, нагласио је Сакс, оцењујући да је толики удео незапослених, младих људи - трагедија.

        Коментаришући макроекономска кретања у Србији, амерички економски аналитичар је приметио да наша земља има велику јавну потрошњу и указао да се мора смањити буџетски дефицит.

        Смањење јавне потрошње и буџетског дефицита није довољно само по себи, јер мора да постоји стратегија раста, мора да се нађе начин за отварање нових фирми и нова радна места, рекао је Сакс и поручио да не треба ићи у приватизацију друштвеног капитала по сваку цену, „само да би се нешто продало“, већ треба изабрати стратрешког партнера који ће подићи српску економију и учинити је конкурентном.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари