Црногорска ратна морнарица потпуно напушта Боку

БОКОКОТОРСКИ ЗАЛИВ ПРВИ ПУТ У ВИШЕМИЛЕНИЈУМСКОЈ ИСТОРИЈИ ПОТПУНО БЕЗ ВОЈСКЕ - ОСТАЈЕ САМО РАДАРСКИ ПОЛОЖАЈ ОБОСНИК

Велики ремаркер ПР-41 „Орада“ у Бару 

  • У новом Стратешком прегледу одбране се прецизира да ће снаге Копнене војске убудуће бити стациониране у 4-5 касарни, да ће ратно ваздухопловство бити концентрисано само у Голубовцима, док ће Морнарица бити потпуно пресељена у Бар
  • Морнарица ЦГ је у Боки изгубила све значајније објекте - тиватски „Арсенал”, касарну „Орјенски батаљон” у Кумбору, касарну „Милан Спасић” у Радовићима, те објекте Горњи и Доњи Клинци, Раките, Шпилице, Опатово и Лепетане
  • Војска ЦГ остала без јединог полигона за артиљеријска гађања на Радовчу, без полигона за гађања из ваздухоплова Шипчаник, као и истоименог подземног складишта за авионе…

         МИНИСТАРСТВО одбране Црне Горе планира да до 2023. године, сведе на само 19 број локација које ће широм државе користити Војска Црне Горе. То стоји у предлогу новог Стратегијског прегледа одбране који је недавно усвојила Влада и који ће се ускорио наћи пред посланицима у црногорској Скупштини.

         Министарство одбране ЦГ је проценило да су му за функционисање система одбране потребна укупно 23 војна комплекса -19 локација дугорочно, док су 4 привременог карактера.

         У СПО се прецизира да ће снаге Копнене војске убудуће бити стациониране у 4-5 касарни широм државе, Ваздухопловство ће бити концентрисано у Голубовцима, док ће Морнарица бити смештена у Бару.

         Према списку перспективних локација, војни ефективи убудуће ће бити у општинама Подгорица, Бар, Пљевља, Херцег Нови, Улцињ, Цетиње, Жабљак, Пљевља, Никшић, Колашин, Даниловград и Беране.

         На Жабљаку је перспективном оцењена локација стационарног чворишта везе „Велики Штуоц” док исти такав статус има и стационарно чвориште везе „Бјеласица” у општини Беране.

         У Даниловграду ће се задржати касарна „Милован Шарановић” и складиште убојних средстава „Тараш”, док је у Колашину и даље извесно коришћење касарне „Бреза”.

         „У Црној Гори се налазе 242 локације које је користила Војска ЦГ, са око 1.450 објеката високоградње. Одређени број локација се активно користи, док већи број објеката није у функцији“

         У Никшићу ће ВЦГ наставити да користи касарну „Тринаести јул” и мешовито складиште „Брезовик” док ће се још неко време као привремена, користити и складишта „Капино Поље” „Требјеса 1” и „Требјеса 2” у тој општини.

         Што се Подгорице тиче, у њој ће се и даље користити згарда Министарства одбране, зграда Војно-медицинског центра, те касарна „Голубовци” и војни део истоименог аеродрома.

         Као перспективна локација у Пљевљима је издвојено складиште „Жидовићи”, док су у Бару то касарна „Перо Ћетковић” , зграда Команде морнарице у центру града, стационарно чвриште везе „Црни рт” те нови положај за инсталирање радара за надзор ваздушног простора на брду Врсута.

         У општини Цетиње наставиће се са коришћењем стационарног чворишта везе „Ловћен”, а у Херцег Новом радарског положаја „Обосник”, као и радарског положаја „Мавријен” у општини Улцињ.

         У Пљевљима је и даље перспективна касарна „Владимир Кнежевић- Волођа”, док се још једно време као привремено, намерава користити и складиште „Добре воде” код Бара.

         Војне локације које се више не користе предате су на располагање Савету за приватизацију Владе Црне Горе, како би се извршила њихова валоризација, али је остала обавеза њиховог обезбеђења и чувања”, стоји у предлогу СПО уз напомену да се за обезбеђење тих објеката ангажује „значајан број припадника војске и других привремено ангажованих лица”, а да трошкови по том основу годишње износе око 220 хиљада евра и иду на терет буџета за одбрану.

         Занимљиво је што ће по новом СПО, Бока Которска, ваљда први пут у вишемиленијумској историји тог краја, бити потпуно лишена присуства војске. Наиме, осим објекта радарског положаја Обосник, не планира се задржавање војних ефектива ни на једној другој локацији у заливу, чак ни складишта убојних средстава „Сасовићи” изнад Зеленике у Херцег Новом где је тренутно, поред осталога, похрањена и колекција узорака свих нестабилних барутних пуњења ускладиштених у другим војним магацинима у Црној Гори.

         Морнарица ВЦГ убудуће у Боки више неће имати буквално ниједну битву на којој би могла привезати неко од својих пловила, што је потпуно погрешна одлука, имајући у виду, на пример, недавни случај пожара на једној јахти код Херцег Новог.

         Једини брод који је тада могао ефикасно интервенисати, велики реморкер ПР-41 „Орада” Одреда за спасавање МЦГ, није био у Боки где за њега нема места, већ у Бару, одакле му, у случају потребе и узбуне, до Боке где се лети одвија 99 одсто наутичког промета у Црној Гори, треба пуна три сата пловидбе.

         Морнарица је у Боки изгубила све значајније објекте - тиватски „Арсенал”, касарну „Орјенски батаљон” у Кумбору, касарну „Милан Спасић” у Радовићима, те објекте Горњи и Доњи Клинци, Раките, Шпилице, Опатово и Лепетане.

         За сада још само користе мешовито складиште „Петровићи” и „Пристан” где на располагању имају и муло са 30-ак метара обале за привез дела пловила Одреда за спасавање, али ће ускоро Морнарица и одатле бити избачена, да би и тај простор - један од ретких још недевастираних у Боки, био „туристички валоризован”.

Нестале продате касарне, складишта, полигони, поткопи...

         ОД 2006. године до данас Војска Црне Горе је вољом што својих челника, што цивилних власти, остала без великог броја некретнина које је користила некадашња ЈНА, односно Војска СРЈ и СЦГ.

         Продате, поклоњене или „туристички валоризоване” су некретнине вредне на стотине милиона евра, од чега је добијено неупоредиво мање новца, а и те мрвице су готово у потпуности, „заобишле” војни буџет и нису искориштене за куповину новог наоружања и опреме која недостаје систему одбране ЦГ.

         Само на приморју продати су, напуштени или дати у закуп огромни некретнински комплекси на изузетно атрактивним локацијама попут касарни ”Орјенски батаљон” у Кумбору, „Милан Спасић” у Радовићима, Скочидјевојка, Платамуни, полигон на рту Арза, тиватски „Арсенал”, подморнички поткоп Росе, складиште горива Раките, Артиљеријски завод Опатово, касарна и складишта у Лепетанима, објекати на Клинцима.

         У Подгорици је са земљом сравњена касарна „Морача”, Војска је остала без јединог полигона за артиљеријска гађања на Радовчу, без полигона за гађања из ваздухоплова Шипчаник, као и истоименог подземног складишта за авионе…

         Извор: Вијести

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари