Све вратити под окриље Савета безбедности УН
СРБИ СЕВЕРА КОСОВА ОДБАЦИЛИ
СВЕ ШТО ЈЕ БЕОГРАД ДОГОВОРИО СА ПРИШТИНОМ
Патрола КФОР-а у селу Чабра на северу КиМ
-
Тражимо да Србија опозове сагласност о распоређивању ЕУЛЕКС-а на подручју КиМ и да се поново активира УНМИК као цивилна мисија Уједињених нација
-
Тражимо да држава Србија и СБ УН обезбеде повратак дела српске војске и полиције и њихово почетно распоређивање на север КиМ
-
Барикаде на магистралним путевима на северу Косова и Метохије остају, али ће КФОР-у бити омогућено снабдевање јединица а председници четири општине су овлашћени да са КФОР-ом нађу прихватљиво решење
-
Заједничкој седници присуствовао и потпредседник Републике Српске Емил Влајки
СРБИ са севера Косова – како се једино и могло очекивати – преузели су заставу патријарха Иринеја из Пећке патријаршије и Јагодине коју су, својом борбом и поимањем да је „статус Косова” суштински „статус Србије”, и њему и српској Цркви сами претходно уручили. Поставши тако - заједно са патријархом – једина права ванстраначка опозиција курсу Бориса Тадића и поводом ЕУ и поводом граница и суверенитета Србије.
После трочасовне расправе у Зубином Потоку, одборници четири српске општине северног Косова, усвојили закључке који имају све изгледе да постану историја и да се не свиде ни владајућој коалицији у Београду ни шиптарским покровитељима у Бриселу и Вашингтону. Ево тих закључака (ставова):
1. Не прихвата се имплементација на северу Косова договора Београда и Приштине, јер су досадашњи договори преговарачког тима Београда са тимом Приштине, постигнути уз посредовање Европске уније, против интереса српског народа.
2. Због показане пристрасности и непоштовања договореног мандата, тражимо да држава Србија опозове сагласност о распоређивању ЕУЛЕКС-а на подручју Косова и Метохије и захтевамо да се поново активира УНМИК као цивилна мисија Уједињених нација.
3. Тражимо да се преговори, односно дијалог Београда и Приштине, врате под окриље Савета безбедности УН.
4. Ради утврђивања пуне истине о догађајима на прелазу Јариње од 27. септембра, тражимо формирање независне комисије под патронатом Савета безбедности УН.
5. Тражимо да држава Србија и СБ УН обезбеде повратак дела српске војске и полиције и њихово почетно распоређивање на север КиМ.
6. Подржавамо ставове Народне скупштине Србије од 30. јула да се на северу ствари врате на стање пре 25. јула и тражимо да се реално стање на терену не мења насилним путем.
7. Барикаде на магистралним путевима на северу Косова и Метохије остају, али ће КФОР-у бити омогућено снабдевање његових јединица у том делу покрајине уз контролу од стране грађана.
8. Овлашћују се председници четири општине да нађу са КФОР-ом решење за снабдевање међународних снага.
Председник Скупштине општине Зубин Поток Стеван Божовић рекао је новинарима да усвојени закључци не значе уклањање барикада, већ само омогућавање снабдевања војника КФОР-а на северу Косова.
Према његовим речима тај пролаз војника ће бити контриолисан од стране грађана, тако да ће барикаде остати, и да је то јединствен став одборника.
Божовић је нагласио да су барикаде „наше средство борбе за наша права".
Једина могућност да се изнађе решење са КФОР-ом јесте контролисан пролаз војника КФОР-а у одређено време са одређеним бројем војника, подвукао је Божовић.
Председник скупштине општине Звечан Добросав Добрић је истакао да је основни закључак да се уклони узрок за постављање барикада, а то је „присуство чиновника владе непризнатог Косова".
„Одборници траже да их КФОР врати како их је и довео. Тада ће се уклонити барикаде", рекао је Добрић.
Седници четири општине присуствовали су начелник косовскомитровачког округа Раденко Недељковић и потпредседник Републике Српске Емил Влајки.