НИКОЛИЋ: Србија не пристаје на институције Приштине на целој територији КиМ
БЕОГРАД ЖЕЛИ „ДАТУМ“, АЛИ НИ ОН НИЈЕ РАЗЛОГ ДА СРБИЈА „СЕБЕ ЗГАЗИ“
И ПРИХВАТИ СВА ОДРИЦАЊА КОЈА ЈОЈ СЕ НАМЕЋУ
- Без Србије нема независности Косова и Метохије и то је уствари адут да се Приштина натера да прихвати оно што је разумно и нормално“ - оценио је Томислав Николић
- „Као да постоји нека организована акција и да се хијене некако скупљају са свих страна и мисле да је Србија рањена. Није, у тешкој је ситуацији, али може све проблеме да савлада па тако и овај проблем који ствара не Војводина него војвођанско руководство, а и то је руководство које одлази“, нагласио је Николић
ПОСТОЈИ граница коју Србија не сме да пређе, а то је потпуно простирање инситуција из Приштине на целу територију Косова и Метохије - упозорио је председник Србије Томислав Николић.
Без Србије нема независности Косова - додао је Николић - а то је адут да се Приштина у разговорима натера да прихвати оно што је разумно и нормално.
Николић је у интервју Хепи ТВ рекао да је Србија својевремено прихватила да ЕУ организује разговоре између Београда и Приштине зато што жели да испуни услове ЕУ чиме би помогла себи да отпочне преговоре и једног дана буде њен пуноправни члан
Да је тада неко размишљао о томе да су то уствари преговори о независности КиМ, одустао би, сматра Николић, од те идеје и све би остало у оквиру СБ УН, „тамо где је и место“.
Међутим, додао је председник Србије, сада је то веома тешко јер постоје различите блокаде и у самом СБ УН.
„Како постоје државе које никада неће признати независност (Косова) тако постоје и оне које су то признале а имају исто право вета и ту је потпуна блокада...и због тога сам и раније говорио да без Србије нема независности Косова и Метохије и да је то уствари адут да се Приштина натера да прихвати оно што је разумно и нормално“ поновио је Николић.
Открио је да претпоставља да из Брисела има „тихог“ притиска на чланове нашег преговарачког тима и сараднике и непосредно председника Владе и првог потпредседника да попусте.
„Али сасвим је јасно да постоји граница коју Србија не сме да пређе - та граница је потпуно простирање инситуција из Приштине на целу територију КиМ, посебно простирање на четири општине на северу КиМ, јер би то значило да Срби нестају са тог простора... Ми имамо подршку грађана за овакво понашање и то је очигледно и само оваквим понашањем можемо да одбранимо Србију“ рекао је председник државе.
Он је подвукао да Србија тражи наставак преговора, да је попустила чак и од става са којим је отишла на преговоре али да је даље немогуће.
Николић је навео и да од три услова које је Србија поставила прихватање само једног, не значи да је то прихватљиво за Србе.
Председник Србије је рекао и да је датум за отпочињање преговора са ЕУ веома битан, али да он није разлог да Србија „себе згази“ и прихвати сва одрицања која јој се намећу.
Николић је рекао да добијање датума представља још један положен испит, да је то знак да сте испунили неке услове, да се тиме коначно каже да је стање у држави добро.
Према његовим речима, то је и знак за инвеститоре, да улажу, стварају профит, реинвестирају, а испуњени услови и имплементација чине да људи од тада живе боље и то осете.
Николић је рекао да је због реалности очигледно да од нечега можемо и од нечега морамо да одступимо.
„Датум је веома битан и због тога датума нисмо тако тврдоглаво рекли да у Уставу пише тако и тако и не мислимо да од тога одступимо“, рекао је Николић.
„Али датум није разлог да Србија себе згази, да прихвати све уступке и сва повлачења, сва понижења и сва одрицања која јој се намећу пошто ми се чини да, када у кући у којој живи тежак болесник, ни торта није слатка“, рекао је Николић.
Остајемо при истим приоритетима, посвећени ЕУ и жељи да будемо пуноправни члан, поручио је Николић.
Србија може да савлада и проблем који прави војвођанско руководство
Говорећи о Војводини Николић је рекао да Србија може да савлада све проблеме па тако и проблем који ствара војвођанско руководство.
Председник је рекао да нема ништа против да се отварају сва питања у Србији и да она треба да се решавају у институцијама и да не постоји нешто што би гурнули под тепих.
Међутим, за Николића је споран моменат у коме се најављује декларација о заштити уставних и законских права Војводине, рекавши да је Србија оптерећена са свих страна наслеђем које је остало управо иза руководства које је још остало на власти у Војводини.
Према његовим речима то руководство још једино у Војводини и у Београду рачуна да ће да остане дуго, али да се, како посматра политичку сцену, ситуација променила.
„Као да постоји нека организована акција и да се хијене некако скупљају са свих страна и мисле да је Србија рањена. Није, у тешкој је ситуацији, али може све проблеме да савлада па тако и овај проблем који ствара не Војводина него војвођанско руководство, а и то је руководство које одлази“, оценио је Николић.
Он је напоменуо да је у Војводини било више тестова где је Демократска странка некад убедљиво побеђивала, а сада уверљиво губи.
„Ако је неко у Војводини проценио да смо сада под притиском ЕУ, а она воли да интернационализује проблем у државама које држи под притиском, онда је тај неко одлучио у договору или самостално да дође до некакве интернационализације проблема Војводине... како би добио подшку ЕУ“, рекао је он.
Николић је објаснио да би онда по тој процени требало Србији ЕУ да каже „хајде да видимо како можемо да вам скинемо овај проблем да вам се више не појављује, али прихватите ово што се тиче Приштине“.
Ова власт никада неће угрозити аутономију Војводине, али ни дозволити да аутономија Војводине прерасте у нешто друго.