ЂУРИЋ: Ситуација није ништа лакша него у време преговора у Рамбујеу
ДРЖАВНИ ВРХ У СТАЛНОМ ЗАСЕДАЊУ СВЕ ДО 2. АПРИЛА
КАД У БРИСЕЛУ ТРЕБА ДА БУДЕ „ДЕЛЕГАЦИЈА СРБИЈЕ“
Марко Ђурић и Александар Вучић
- Саветник председника Србије Марко Ђурић: „Србија ће се после преговора 2. априла у Бриселу - без обзира на резултат дијалога - суочити са изузетно тешким последицама”
- „Један пут је прихватање решења која нису идеална и која су веома тешка за целу Србију, а други је пут у коме ми, због тога што друга страна није била сремна на компромис, нисмо у позицији да прихватимо оно о чему се разговара”, указао је Ђурић
- Последице исхода дијалога - како је рекао - „биће изузетно озбиљне и далекосежне за земљу ма у ком правцу ствари кренуле у уторак” и зато ће све одлуке ће „бити донете заједнички, а политичка одговорност за сваку одлуку биће подељена између свих кључних политичких чинилаца”
- Могуће је да ће се у осму рунду укључити и шефови дипломатија Велике Британије и Немачке
САВЕТНИИК председника Србије Марко Ђурић изјавио је данас да се Србија налази у изузетно тешкој ситуацији у погледу дијалога са Приштином у Бриселу и да ће државни врх до преговора 2. априла бити у сталном заседању.
„Србија ће се после преговора 2. априла у Бриселу, без обзира на резултат дијалога, суочити са изузетно тешким последицма”, рекао је Ђурић и додао да ситуација није ништа лакша него у периоду пред преговоре у Дејтону и Рамбујеу.
Он је истакао да ће последице исхода дијалога „бити изузетно озбиљне и далекосежне за земљу ма у ком правцу ствари кренуле у уторак”.
Упитан шта тачно подразумевају квалификације „тешке последице и драматична ситуација”, Дурић је рекао да се Србија налази у дилеми да бира између два веома тешка пута:
„Један пут је прихватање решења која нису идеална и која су веома тешка за целу Србију, а други је пут у коме ми, због тога што друга страна није била сремна на компромис, нисмо у позицији да прихватимо оно о чему се разговара”, казао је Ђурић новинарима после састанка државног врха пред наставак дијалога.
„У понедељак ће јавност бити обавештена о саставу делегације која путује у Бирсел”, најавио је Ђурић.
Састанку, који је трајао сат времена код председника Србије Томислава Николића, присуствовали су премијер и вицепремијер Ивица Дачић и Александар Вучић, министар спољних послова Иван Мркић и потпредседница владе за европске интеграције Сузана Грубјешић.
„Све одлуке ће бити донете заједнички, а политичка одговорност за сваку одлуку биће подељена између свих кључних политичких чинилаца”, рекао је Ђурић.
Он није желео да коментарише написе да ће се шефови дипломатије Велике Британије и Немачке укључити у рунду преговора која је заказана за 2. април.
„Државни врх има пуно поверење у оне који су до сада водили ове разговоре, према томе све опције у вези са тим су могуће”, напоменуо је он.
Ђурић је прецизирао да „Србија неће учествовати у састављању других страна у процесу” и поновио да ће се о саставу наше делегације одлучити након сагледаних свих чинилаца у понедељак.
Он је додао да је веома важно да 2. априла делегација Србије дође у прилику да процени елементе које нуди друга страна да бисмо били у стању да одлуку донесемо.
Ђурић је објаснио да „стално заседање државног врха”, како је најављено, практично значи да ће челници Србије непрекидно разматрати актуелну политичку ситауцију у вези са дијалогом Београда и Приштине и последице по државне и националне интересе, које ће проистећи након састанка у Бриселу, 2. априла.
„Државни врх ће до понедељка, (1. априла), непрекидно разматратри актуелну политичку ситуацију везану за процес дијалога Београда и Приштине и поседице по државне и национане интересе у случају да се преговори заврше или не заврше споразумом”, рекао је Ђурић Танјугу.
Он је прецизирао да ће у сталном заседању бити председник Србије Томислав Николић, премијер Ивица Дачић, први потредседник владе Алексаднар Вучић, потпредседница владе задужена за европске интергације Сузана Грубјешић, шеф владине Канцеларије за Косово и Метонију Александар Вулин и он као саветник председника Републике.