Легализација бесправних објеката уз плаћање само геодетског снимка

СКУПШТИНА ДАЛА „ЗЕЛЕНО СВЕТЛО“ УПИСУ ПРАВА ВЛАСНИШТВА

НА 1,3 МИЛИОНА ОБЈЕКАТА У СРБИЈИ

Министар грађевинарства и урбанизма Велимир Илић

  • Новим законом нису предвиђени никакви трошкови и накнаде за упис објеката, а грађани ће плаћати само израду геодетског снимка, уколико је немају од раније, што износи око 10.000 динара
  • Право уписа у катастар имаће сви који су изградили куће до 300 квадратних метара, станове у стамбеним и стамбено-пословним зградама до 200, пословни простор до 100 метара квадратних, а викендице до 200, занатске радње и помоћне објекте до 100, гараже до 30 квадратних метара
  • Закон су током начелне расправе оштро критиковали посланици опозиције, који су тврдили да је предложени закон неуставан, скандалозан, коруптиван и у корист тајкуна

        СКУПШТИНА Србије усвојила је данас Закон о посебним условима за упис права својине на објектима изграђеним без грађевинске дозволе, који ће, како очекује министар грађевинарства и урбанизма Велимир Илић, омогућити упис права власништва 1,3 милиона објеката у Србији.

       Закон ће ступити на снагу сутра, пошто су посланици са 125 гласова потврдили да постоје посебни услови да закон ступа на снагу пре утврђених осам дана од дана објављивања у Службеном гласнику.

       У Србији, према речима министра Илића, има око 1,3 милиона објекта за које није издата грађевинска, односно употребна дозвола, а усвојеним законским решењима биће створени услови за упис права власништва бесправно изграђених објеката, а тиме и правна сигурност у евентуалном промету, обезбеђењу хипотекарних кредита...

       Влада Србије прихватила је девет амандмана, међу којима је и амандман посланичке групе СПС који предвиђа да ће право уписа у катастар имати они који су изградили куће до 300 квадратних метара, станови у стамбеним и стамбено-пословним зградама до 200, пословни простор до 100 метара квадратних, а викендице до 200, занатске радње и помоћне објекте до 100, гараже до 30 квадратних метара.

       Влада је, такође, усвојила амандман СПС који је та странка поднела на одредбу која је била највише критикована, а тиче се власништва над земљом на којој се налази бесправно изграђени објекат.

       Тако се ако је бесправно изграђени објекат на земљишту које је у својини или је на њему уписано право коришћења у корист неког трећег лица (физичко или правно лице или јединица локалне самоуправе, покрајина или република) уписује право својине на објекту, без стицања права на земљишту на коме је објекат изграђен.

       Право својине над земљиштем на коме је бесправно изграђен објекат може бити уписано у корист власника објекта када његов власник надлежном органу достави доказ да је неким правним послом стекао право својине на земљишту.

       Уколико власник објекта и власник земљишта не реше имовинско-правне односе на земљишту у року од две године од дана ступања на снагу овог закона, власник објекта је дужан да о свом трошку утврди земљиште за редовну употребу објекта и власнику земљишта исплати тржишну цену за то земљиште.

       Усвојен је и амандман ЛДП, који каже да ће се упис права својине на бесправно играђеном објекту који је изграђен на катастарској парцели која је у својини, односно сукоришћењу више лица, а на којој није спроведена парцелација, извршити уз подношење једног од доказа наведених у закону и уз писмену сагласност сувласника, односно сукорисника.

       Према усвојеном закону, нису предвиђени никакви трошкови и накнаде за упис објеката, а грађани ће плаћати само израду геодетског снимка, уколико је немају од раније, што износи око 10.000 динара.

       Закон су током начелне расправе оштро критиковали посланици опозиције, који су били сагласни да је предложени закон неуставан, скандалозан, коруптиван и да је у корист тајкуна.

       Политика
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари