ЕУ није свелек, али бољег модела засад нема

ТАДИЋ ПРЕД СТО

БИЗНИСМЕНА ЈУГОИСТОЧНЕ ЕВРОПЕ У АРАНЂЕЛОВЦУ

Тадић у Аранђеловцу

  • Налазимо се на прекретници и, на неки начин, на завршетку једне и почетку друге епохе, оценио је Тадић
  • ФАКТИ: Ово може да изговори једино председник Србије: „Један од разлога зашто мале државе нису адекватно одговориле на економску кризу је што је био низак ниво економске координације, у смислу доношења политичких одлука”

        АРАНЂЈЕЛОВАЦ, (ФоНет) - Председник Србије Борис Тадић поручио је учесницима Самита 100 бизнис лидера Југоисточне Европе у Аранђеловцу да је најбољерешење за све земље региона да наставе процес европских интеграција.

        Најбоље решење за све нас је да се настави процес европских интеграција, јер обезбеђује наставак политичке стабилности и представља најбољи економски модел, оценио је Тадић.

        Он је рекао да "нема илузије да је Европска унија свелек", пошто се суочава са проблемима за које још нема решења.

        Али, док не постоји бољи модел, треба се држати онога који је најбољи, изјавио је Тадић.

        Он је рекао да мале земље као што су Србија, Хрватска и Словенија морају активирати унутрашње ресурсе, регионалне и националне, као начин одговора на економску кризу.

        Један од разлога зашто мале државе нису адекватно одговориле на економску кризу је што је био низак ниво економске координације, у смислу доношења политичких одлука, оценио је Тадић.

        Он је изјавио да би био веома срећан када би могао привредницима упутити речи оптимизма, али да нико ни у региону, ни у свету не зна како ће се економска ситуација развијати.

        Налазимо се на прекретници и, на неки начин, на завршетку једне и почетку друге епохе, оценио је Тадић

        Према његовим речима, мале државе подразумевају мале економије.

Данило Тирк     

        Такви економски и политички системи нису у стању да одреагују на адекватан начин на светску економску кризу. Ако велике силе морају да пронађу неконвеционалне одговоре на кризу, то тек треба да учине мале државе, изјавио је Тадић.

        Поставивши питање да ли криза има још неко дно, Тадић је поручио: На то ћете одговор морати да дате ви, имајући у виду будућност ваших компанија, али и ми као политички лидери.

        Тадић је рекао да је од изузетне важности за економски развој успостављање политичке стабилности и да је Србија протеклих година доста радила на процесу политичког помирења.

        Без политичког помирења и нормалне комуникације не ствара се развој који је поспешујући за развој економије, изјавио је Тадић.

        Председник Словеније Данило Тирк изјавио је да није посао политичара да привредницима саветују како да праве посао, већ да створе амбијент и услове за успешно пословање компанија.

        Тирк је рекао да пут из економске кризе још није јасан и да ће, вероватно, бити дуг, али да се у том контексту треба придржавати четири тачке.

       Прва је да треба креирати политичке услове за успостављање добре политичке сарадње у Југоисточној Европи. Треба јачати услове за ширење ЕУ на овај простор, државе треба да јачају спољнотрговинску размену, изјавио је Тирк и оценио да је од посебне важности учешће у заједничким пројектима и заједнички наступ на трећим тржиштима.

       Тирк је изјавио да у ЕУ постоји замор од проширења, али је истакао да то није случај у свим чланицама, због чега Словенија подржава напредовање Југоисточне Европе у процесу европских интеграција.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари