Беогрда је центар креирања политике на Балкану
БИХ И СРБИЈА ТРЕБА ДА ИНТЕНЗИВИРАЈУ ДИЈАЛОГ КАЖЕ ДЕКАН ФАКУЛТЕТА ПОЛИТИЧКИХ НАУКА ИЗ САРАЈЕВА ШАЋИР ФИЛАНДРА
БОШЊАЦИ, односо Босна и Херцеговина (БиХ) би са Србијом требало да отворе знатно интензивнији дијалог јер, свидело се то неком или не, Београд је место креирања политичких процеса и токова на овом делу Балкана, поручио је декан Факултета политичких наука у Сарајеву професор др Шаћир Филандра
Он је указао да све оно што је добро и лоше последњих сто година долази из Београда.
“Мислим да с Београдом треба да буду успостављени рационалнији, функционалнији и отворенији односи, јер морамо решити ствари с окружењем. Морамо кренути у превладавање прошлости и то се питање не може избећи и мора се поставити на један рационалан основ. За то треба и храбрости, јер онај ко то први учини ризикује да у својој јавности изгуби подршку”, рекао је Филандра.
Он сматра да је управо тај губитак подршке основ понашања члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића, који је раније изјавио да са председником Србије Томиславом Николићем нема шта да разговара све док он негира геноцид у Сребреници.
Филандра каже да је рано за процењивање политичких домена Николићеве политике, али је додао да је српски председни “осведочени национални лидер” у много бољој позицији од свог претходника да направи неке кораке када је у питању испуњавање одређених услова које траже Брисел и УН.
“У том смислу верујем да ће он учинити значајније искораке у евроатлантским интеграцијама него његов претходник и да ниједног тренутка неће бити оптужен да је национални издајица, што би се (бившем председнику Борису) Тадићу десило. У том смислу то је чиста национална политика чистих руку, јасно наглашена, без имало ефемизама и дипломатских скривања”, рекао је Филандра за сарајевски „Дневни аваз”.
Осврнувши се на Николићево негирање геноцида у Сребреници, Филандра је оценио да је то његов национални став који ништа не значи.
„Његово негирање геноцида апсолутно не значи ништа. Када би он (Николић) сад признао геноцид, питање је како би прошао у властитој јавности, јер је на негирању геноцида добио знатан број гласова на изборима. То да ли он признаје или негира геноцид уопште није битно у односу на чињеницу, међународно признату, да је био геноцид. То је његов идеолошки, национални став, који ништа не значи”, сматра Филандра.