НАТО: Украјина може западним ракетама тући по Русији; Столтенберг: Одговор на сајбер-нападе може бити - и војни
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАР АЛИЈАНСЕ ДОБИО ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ДА ОБЈАВИ ДВОСТРУКО ЗАОШТРАВАЊЕ ПРЕМА РУСИЈИ
Јенс Столтенберг
* Јенс СТОЛТЕНБЕРГ у интервјуу британском листу The Economist: „Оспорити Украјини могућност да користи то оружје за напад на легитимне војне циљеве на руској територији значило би отежати њену одбрану“
* „НАТО може да се позове на члан 5 Северноатлантског уговора о колективној одбрани у случају сајбер напада на једну од земаља чланица. Ако такви напади буду озбиљни, можемо да одговоримо у сајбер простору, као и у другим областима, да бисмо заштитили савезнике НАТО“
_____________________________________________________
ГЕНЕРАЛНИ секретар НАТО-а Јенс Столтенберг одлучио се - нема сумње, уз благослов Вашингтона - за двоструко заоштравање са Русијом.
Прво је најавио потпуно укидање западних ограничења Кијеву за ударе западним далекометним ракетама по „дубини руске територије“:
„Дошло је време да савезници размотре да ли да укину нека од ограничења која су наметнули на употребу оружја које су испоручили Украјини. У условима када се значајан део борби одвија у близини границе са Русијом, ограничавање могућности Украјине да брани своју територију ствара додатне потешкоће за њу. Оспорити Украјини могућност да користи то оружје за напад на легитимне војне циљеве на руској територији значило би отежати њену одбрану“.
Ово је, лукавећи тек реда ради, рекао у интервјуу британском листу The Economist.
Истовремено је поновио да НАТО не планира да шаље трупе у Украјину и да неће директно учествовати у сукобу.
Такође је одбацио идеју да земље НАТО својим системима противваздушне одбране обарају руске ракете изнад Украјине.
Али, у истом интервјуу је - после ова два формална корака назад - одмах направио три ескалациона:
„НАТО може да се позове на члан 5 Северноатлантског уговора о колективној одбрани у случају озбиљног сајбер напада на једну од земаља чланица. Ако такви напади буду озбиљни, онда можемо да се позовемо на члан 5 и да одговоримо у сајбер простору, као и у другим областима, да заштитимо савезнике НАТО“.
Према члану 5 Северноатлантског уговора, ако држава НАТО-а постане жртва ОРУЖАНОГ напада, други ће то сматрати нападом на читав савез и предузети „радње које сматрају неопходним“, укључујући војне.
Раније су неке земље НАТО оптужиле Русију за „злонамерне и хибридне акције“, укључујући „кампање дезинформација, сајбер нападе и друге хибридне операције“.
Али, без икаквих доказа.
Алијанса је обећала да ће се супротставити таквим „претњама“ колективно и појединачно.
Такође је објавила да „такве акције неће натерати савезнике да престану да помажу Украјини“.