Давутоглу балканским државама: превазиђите „трауме из детињства”

Шеф турске дипломатије против „емотивних реакција“ на растући утицај Анкаре на Балкану

  • Злонамерна реакција је израз 'неоосманизам'. Користим сваку прилику да то одбацим, али неки људи намерно користе тај термин како би пробудили страх и старе инстинкте за обрачунавањем (са османском прошлошћу) и минимизирали наш растући утицај у региону – рекао Давутоглу листу „Хуријет“ после посета Приштини и Сарајеву

        ПРИЛИКОМ посете Косову (28. августа), министар спољних послова Републике Турске, Ахмет Давутоглу, одлучно је одбацио употребу термина „неоосманизам” мада је признао да је разумљиво за неке земље Балкана да буду резервисане према већој присутности Турске у региону, пише турски лист Хуријет (Hurriyet).

        „Балкан за нас представља географски простор који је постепено изгубљен током дужег временског периода од неких 215 година након Карловачког мира и на коме је, са сваким губитком, остајало сећање… Током последње две године, ми смо на Балкану уздигли свој профил по сваком питању,” изјавио је Давутоглу током званичне посете Косову као дела његове балканске турнеје.

        „Изгладили смо односе са земљама које су изгледале најпроблематичније, нарочито са Србијом. Турска се изненада - од земље која је подржавала једне против других и која је била приморана да брани мањину - претворила у земљу која је развила визију у којој учествује читав Балкан. И, ово је изазвало извесне реакције,” изјавио је турски министар спољних послова.

        Овакве реакције долазе од генерације која је расла под Енвером Хоџом у Албанији и под Маршалом Титом у Југославији, оценио је Давутоглу, додајући да су обе те земље биле основане на идеологији обрачунавања са бившим османским периодом.

        „Ми на такве реакције гледамо као на трауме из детињства. Ја ово не говорим у презирном смислу, већ у смислу рођења једне државе. Зреле државе, државе које су превазишле (своје трауме) не би приступале таквим стварима на емотиван начин. Зато ја на реакције на растући утицај Турске на Балкану гледам као на нешто нормално,” изјавио је Давутоглу, напомињући да постоје неке злонамерне реакције на Турско присуство у региону.

        „Злонамерна реакција је (употреба) израз 'неоосманизам'. Користим сваку прилику да ово одбацим, али неки људи намерно користе тај термин како би пробудили страх и старе инстинкте за обрачунавањем (са османском прошлошћу) да би минимизирали наш растући утицај у региону,” изјавио је он. „Међутим, такве реакције нису присутне у свим сегментима тих друштава. Елита у Турској се такође, једно време, заносила таквим идејама. Гледање на Османлије као на историју једног назадног периода и обрачунавање са историјом је нешто што се јавља са настајањем нације-државе,” рекао је турски министар.

        Он је, иначе, по професији политиколог и аутор књига „Османска цивилизација: уметност политичке економије” (Osmanlı Medeniyeti: Siyaset İktisat Sanat, 2005) и „Стратешка дубина: међународни положај Турске” (Stratejik derinlik: Türkiye'nin uluslararası konumu, 2001).

        Албанска и турска заједница на Косову су Давутоглуа поздравиле са узбуђењем и ентузијазмом, пише Хуријет. Он је посетио турски батаљон у Призрену као и основну школу „Анатолија” коју је у Мамуши, граду са већинским турским становништвом, изградила Турска агенција за сарадњу и развој (TIKA).

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари