Само у Сарајеву је последњих година изграђено најмање 70 нових џамија
ДРУГИ ПИШУ
Босански надбискуп Винко Пуљић забринут због исламизације БиХ
* Пуљић је рекао да се католицима одлаже издавање дозвола за изградњу нових цркава, док се муслимански центри и џамије граде на многим местима уз помоћ новца из Саудијске Арабије
* У БиХ се тренутно налази између 3.000 и 5.000 вехабија који настоје да остваре већи утицај на друштво. А нико у влади нема храброст да уради нешто да се спречи овакав развој, упозорио је Пуљић
* У БиХ 40 одсто становништва чине муслимани, 31 одсто верници Српске православне цркве, а 10 одсто су католици. Према наводима АЦН-а, од 820.000 католика пре рата, у БиХ сада живи 460.000
БЛЕКТАУН - Босански надбискуп Винко Пуљић изразио је забринутост због пораста исламизације БиХ и поручио да би католички верници требало да имају равноправан положај, саопштила је католичка хуманитарна организација "Помоћ Цркви у невољи (Aid to the Church in Need - ACN)".
У посети седишту те организације у Аустралији, Пуљић је рекао да су католици на тржишту рада, у школама и другим областима друштвеног живота систематски дискриминисани с циљем да напусте земљу.
Он је навео да конфискована имовина током социјалистичког режима у бившој Југославији није враћена Католичкој цркви, док је исламској заједници враћена. Влада "нема интереса да Католичкој цркви врати њену имовину", рекао је босански надбискуп.
Пуљић је рекао и да се католицима одлаже издавање дозвола за изградњу нових цркава, док се муслимански центри и џамије граде на многим местима уз помоћ новца из Саудијске Арабије.
Последњих година, најмање 70 нових џамија је изграђено у Сарајеву, а у БиХ се тренутно налази између 3.000 и 5.000 вехабија који настоје да остваре већи утицај на друштво.
"Нико у влади нема храброст да уради нешто да се спречи овакав развој", рекао је Пуљић.
Католичка црква је једина снага која се залаже да различите етничке и верске групе заједно живе у миру и равноправности, рекао је Пуљић и додао да су католици, премда у мањини, "конструктивна снага која жели да допринесе успеху друштва".
У БиХ 40 одсто становништва чине муслимани, 31 одсто верници Српске православне цркве, а 10 одсто су католици. Према наводима АЦН-а, од 820.000 католика пре рата, у БиХ сада живи 460.000.
(бањалучке Независне новине)