Папа није абдицирао због година већ због тајног досијеа у повезу од црвене коже
РИМСКИ МЕДИЈИ ТВРДЕ ДА СЕ „СВЕ ВРТИ ОКО НЕПОШТОВАЊА
ШЕСТЕ И СЕДМЕ ЗАПОВЕСТИ“ - ПРЕЉУБЕ И КРАЂЕ
- Утицајни римски дневни лист La Repubblica објавио да се ради о извештај од „два тома на безмало 300 страница који садржи компромитујући материјал о низу кардинала. Са подацима о неколико ватиканских групација које учествују у тајној политичкој борби, а чланови једне од њих „обједињени су сексуалном оријентацијом“
- У извештају се, поред осталог, наводи неколико „места за сусрете“ у Риму и изван његових граница. Међу њима су: вила, која се налази недалеко од италијанске престонице, сауна у предграђу Рима, салон лепоте у центру града и резиденција једног од локалних надбискупа.
- Има индиција да је у Ватикану основана комисија која треба да провери све што је наведено у медијима. Сада се компромитујућа документа, наводно, чувају у сефу папских просторија, а њима ће морати да се бави наследник Бенедикта XVI
ГЛАВНИ разлог неочекиване одлуке папе Бенедикта XVI да напусти дужност првог човека Римокатоличке цркве, уопште није здравље, већ нова раскринкавања у Ватикану - објавио је утицајни италијански дневни лист La Repubblica.
Папа је још 17. децембра - тврди тај лист - добио извештај у којем се говори о уцењивању високих црквених достојанственика осуђених због хомосексуалности.
Извештај од „два тома, односно безмало 300 страница, у повезу од црвене коже“, садржи компромитујући материјал о низу кардинала. У њему су такође наведени подаци о неколико ватиканских групација које учествују у тајној политичкој борби, а чланови једне од њих „обједињени су сексуалном оријентацијом“, наводно је истакнуто у досијеу који су сачинили кардинали.
Према писању La Repubblica, они су били изложени „спољашњем утицају“, са стране световних лица - а новинари сматрају да се ради о уцени.
У тексту се такође наводе речи из извора „веома блиског онима који су сачинили извештај“, а који тврди да се „све врти око непоштовања шесте и седме заповести“ у католичанству, које се односе на прељубу и крађу.
У извештају се, поред осталог, наводи неколико „места за сусрете“ у Риму и изван његових граница. Међу њима су: вила, која се налази недалеко од италијанске престонице, сауна у предграђу Рима, салон лепоте у центру града и резиденција једног од локалних надбискупа.
Аташе за медије Римске католичке цркве, Федерико Ломбарди, одбио је да коментарише чињенице наведене у италијанским новинама и посаветовао да се свако бави својим послом.
Према неким подацима, у Ватикану је основана комисија која треба да провери све што је наведено у новинама. Сада се компромитујућа документа, наводно, чувају у сефу папских просторија, а њима ће морати да се бави наследник Бенедикта XVI.
Подсетимо да је Бенедикт XVI за Божић помиловао свог бившег собара осуђеног због крађе и објављивања тајних документа. Папа је 22. децембра 2012. лично посетио Паола Габријелија у затворској ћелији и саопштио му о помиловању, после чега је бивши собар пуштен на слободу.
Ватикански суд је 6. октобра прогласио Габријелија кривим због крађе са отежавајућим околностима и осудио га на годину и по затвора, а осуђени је истог месеца смештен у ћелију затвора ватиканске жандармерије. Папа је истовремено помиловао још једног службеника Ватикана, програмера Клаудија Шарпелетија, који је као Габријелов саучесник осуђен на два месеца затвора.
Скандал због цурења поверљивих документа из Ватикана почео је у мају. Испоставило се да је Габријели дао материјал новинару Ђанлуиђију Нуци, а он га унео у своју књигу „Његова Светост: Тајна писма Бенедикта XVI”.
Током хапшења Габријелија, 23. маја, у његовом стану је нађено мноштво украдених докумената. Бивши собар извинио се папи и објаснио му да је ради добра католичке цркве дао документа да се публикују.
Још 28. фебруара, Бенедикт XVI је саопштио намеру да поднесе оставку. Према речима 85-годишњег римског првосвештеника, такву одлуку донео је после дугих размишљања и прецизирао да због здравственог стања не може да настави свој рад.
Оставка Бенедикта XVI је први случај абдицирања папе у савременој историји Ватикана.
Превела Ксенија Трајковић