Папа формирао комисију која ће истражити пословање Ватиканске банке
ДИРЕКТНО ЋЕ ОДГОВАРАТИ ФРАНЦИСКУ, А ЧИНЕ ЈЕ ИТАЛИЈАНСКИ И ФРАНЦУСКИ КАРДИНАЛ, ШПАНСКИ БИСКУП, АМЕРИЧКИ МОНСИЊОР И МЕРИ ГЛЕНДОН
- Банка располаже са 7,1 милијарди долара и у прошлој години остварила је профит од 86,6 милиона евра, који се користе за активности Католичке цркве широм света. Ова банка се не бави давањем зајмова
ПАПА Франциско именовао је специјалну комисију која ће истражити пословање Ватиканске банке, што се сматра његовим најсмелијим потезом до сада.
Иза њега стоји намера да доведе у ред ову финансијску институцију која деценијама уништава углед Католичке цркве.
Петочлана комисија - коју чине италијански кардинал, француски кардинал, шпански бискуп, амерички монсињор и Мери Ем Глендон, професорка права са Харварда која је декан ватиканске Академије друштвених наука и бивша америчка амбасадорка у Ватикану - директно ће одговарати папи, чиме ће заобићи ватиканску бирократију која је и сама била на мети оптужби за корупцију.
Институт за религијске послове (ИОР), како гласи званично име Ватиканске банке, на мети је критика због неиспуњавања међународних стандарда о транспарентности који имају за циљ сузбијање прања новца и утаје пореза.
Ватикан је саопштио да ће комисија имати пуну надлежност да прибави сву неопходну документацију.
Познаваоци прилика су казали агенцији Ројтерс да би папа могао да одлучи да радикално реструктуира банку или да је чак затвори. Одређени број кардинала је, уочи Конклаве на којој је изабран Фрањо за папу, довео у питање то колико је уопште Ватикану неопходна банка.
Папа овим и другим мерама покушава да поврати имиџ Католичке цркве, а нови председник банке, Немац Ернст Фон Фрејберг, почео је са анализом банкарских рачуна и активности банке.
Фон Фрејберг казао је Ројтерсу да је посвећен повећању транспарентности пословања банке и да је почео са анализирањем неких 19.000 банкарских рачуна чији су власници углавном људи запослени у Ватикану, свештеници, часне сестре и хуманитарне организације.
Банка располаже са 7,1 милијарди долара и у прошлој години остварила је профит од 86,6 милиона евра, који се користе за активности Католичке цркве широм света. Ова банка се не бави давањем зајмова.
Ватикан је прошле године регистровао шест могућих покушаја коришћења Свете столице у сврхе прања новца. Најмање седам покушаја регистровано је у првој половини ове године.
Истражне судије, које се баве прањем новца, су 2010. замрзле 23 милиона евра које је Ватиканска банка имала на рачуну у једној другој банци у Италији. Ватиканска банка је том приликом саопштила да пребацује сопствена средства на рачуне у Италији и Немачкој.
Тај новац је одмрзнут у јуну наредне године, али се истрага наставила.