Католици осумњичени да су Госпин кип у Међугорју офарбали флуоресцентном смесом
ИЗА ЛАЖНОГ „НОВОГ ЧУДА“ У ЗАПАДНОЈ ХЕРЦЕГОВИНИ СТОЈИ
- СТРОНЦИЈУМОВ АЛУМИНАТ КОЈИ СВЕТЛИ У МРАКУ
НОВО тобожње међугорско чудо - кип Богородице (Госпе) који светли флоуресцентном светлошћу - има сасвим друго, а не натприродно објашњење, објавио је загребачки Јутарњи лист.
- Ово је школски пример природног феномена који се назива фосфоресценција. Такав ефект омогућују цинков сулфид и поготово јако стронцијумов алуминат - рекао је том листу др Павле Мочилац, хемичар Института за органску хемију и биохемију из Прага.
- Неко је очигледно, у жељи да направи представу, премазао Госпин кип смесом на бази стронцијумовог алумината. Наиме, уколико упоредимо боју Госпина кипа који светли у мраку с бојом коју у мраку исијава стронцијумов алуминат лако се може закључити да су исте. Тако да је све јасно: нема ту чуда. То је само јефтин позоришни трик за наивне и лаковерне - истакнуо је Мочилац.
Његов колега др Томислав Портада, хемичар Института „Руђер Бошковић“, сматра да би требало отићи у Међугорје и на лицу места испитати шта је изазвало необичну светлост.
- Не мислим да је неко намерно лажирао причу. Наравно, верујем да постоји логично објашњење феномена који људи виде, али га криво тумаче - рекао је Портада који сматра да постоји низ могућности за флоуресцентну светлост Госпина кипа.
- На пример, познато је да детерџенти за избељивање одеће под утецајем ултраљубичастог зрачења фосфоренцирају. Ипак, неозбиљно је нагађати издалека шта се догађа - закључио је.