У Скопљу опет излази на улице „велика Албанија”

МАКЕДОНСКА ПОЛИЦИЈА ЗАБРИНУТА И ПОЗВАЛА НА УЗДРЖАНОСТ

  • Окупљање испред зграде Владе Македоније, после подневне молитве у Јаја-пашиној џамији, у срцу општине Чаир већински насељене шиптарским становништвом

        ШИПТАРИ не остављају Македонију на миру, а пролеће тек долази. А нове бриселске рунде Дачић-Тачи ће их само додатно наелектрисати јер „велика Албанија“ није више бајка за одраслу децу.

       Македонска полиција јавно је изразила забринутост што су шиптарске групе на Фејсбуку за данас заказале нове демонстрације. Због „антиалбанске политике државе и мучења Албанаца“ које наводно спроводи македонска већина.

       Окупљање је испред зграде Владе Македоније, после подневне молитве у Јаја-пашиној џамији, у срцу општине Чаир већински насељене шиптарским становништвом.

       „Нико није званично заказао протест за петак, али смо свесни позива на Фејсбуку и помно пратимо ситуацију“, рекао је портпарол полиције Иво Котевски.

       Полиција је позвала на уздржаност и упозорила да ће изгредници бити кажњени.

       У Чаиру и центру Скопља су прошлог викенда избили нереди кад су протести прерасли у сукобе са полицијом.

       Прво су Македонци у петак изразили незадовољство због постављања Талата Џаферија, бившег команданта албанских побуњеника, за новог министра одбране.

       Наредног дана су на улице изашли Шиптари, тврдећи на контрамитингу да су били изложени нападима „македонске руље“.

       Током два дана насиља повређено је тридесетак људи, уништени аутомобили и паљени аутобуси.

       Све веће политичке странке су осудиле насиље, али уз размену оптужби за изазивање нереда. Неки посматрачи су повезали етничке немире и са почетком кампање за локалне изборе 24. марта.

       Неколико напада је пријављено и у понедјељак и уторак. Тврди се да су напади (углавном на малолетнике) етнички мотивисани.

       У Македонији је 2001. године избио оружани сукоб државних снага безбједности и албанских побуњеника из потом распуштене Ослободилачке националне армије (ОНА).

       Сукоб се, уз посредовање САД, завршио потписивањем мировног споразума у Охриду који је гарантовао већа права Албанцима који чине четвртину македонског становништва.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари