Траже реципроцитет са Србима севера Косова
ПОЛИТИЧКА ДЕКЛАРАЦИЈА
СКУПШТИНЕ ОДБОРНИКА АЛБАНАЦА ПРЕШЕВСКЕ ДОЛИНЕ
- Седница је одржана поводом 20. годишњице референдума Албанаца из Бујановца, Прешева и Медвеђе и на њој је подржан статус Косова
- Скупштина је позвала представнике међународе заједнице, посебно Европске Уније, да употребе све законске, политичке и дипломатске механизме утицаја на Београд ради заустављања дискриминације над Албанцима, као и да предузму политичке мере чији циљ би био успостављање јединствених регионалних стандарда за индивидуална и колективна права
- У Политичкој декларацији се захтева од Албаније и Косова „као демократских држава учлањених у евроатланске структуре које су и гаранти регионалне стабилности, максимално политичко и дипломатско ангажовање на заштити интереса Албанаца Прешевске долине и поштовање принципа политичког, економског и тржишног реципроцитета са Србима на северу Косова“
ПРЕШЕВО, (ФоНет) - Скупштина одборника Албанаца Прешевске долине донела је данас у Прешеву Политичку декларацију којом се од власти у Београду захтева „почетак правог дијалога са легитимним представницима Албанаца за елеминисање свих узрока и последица политичке, економске и социјалне дискриминације“.
Усвојеном Политичком декларацијом се потврђује и референдумска одлука од пре 20 година, да се у случају промене граница Косова, Прешевска долина уједини са том територијом.
Седница је одржана поводом 20. годишњице референдума Албанаца из Бујановца, Прешева и Медвеђе и на њој је подржан статус Косова.
Скупштина је позвала представнике међународе заједнице, посебно Европске Уније, да употребе све законске, политичке и дипломатске механизме утицаја на Београд ради заустављања дискриминације над Албанцима, као и да предузму политичке мере чији циљ би био успостављање јединствених регионалних стандарда за индивидуална и колективна права.
У Политичкој декларацији се захтева од Албаније и Косова „као демократских држава учлањених у евроатланске структуре које су и гаранти регионалне стабилности, максимално политичко и дипломатско ангажовање на заштити интереса Албанаца Прешевске долине и поштовање принципа политичког, економског и тржишног реципроцитета са Србима на северу Косова“.
Албански одборници захтевају од „надлежних“ на Косову и Србији „елеминисање свих административно-финансијских препрека на граничном прелазу и стварање услова за слободно кретање грађана и поштовање лигитимних захтева и потреба Албанаца Прешевске долине у процесу преговарања између Приштине и Београда“.
Скупштина је изразила одлучност да „настави своје ангажовање са свим политичким средствима на располагању за решавање статуса Албанаца Прешевске долине у складу са политичком вољом израженом на референдуму 1992. године“.
Скупштина је „забринута“ због исељавања Албанаца Прешевске долине, што је, како се наводи, „последица државне дискриминације и огромне милитаризације, гоњења, хапшења и претреса који се врше над бившим борцма Ослободилачке војске Прешева, Медвеђе и Бујановца и непоштовањем Кончуљског споразума“.
Скупштина албанских одборника сматра оправданим протесте против државне дискриминације над Албанцима Прешевске долине, а бојкот процеса пописа становништва оцењује као „начин привлачења пажње на алармантан положај Албанаца у Србији“.