Тирана затражила од Грчке да укине „закон о Албанији“
ДВЕ СУСЕДНЕ ЗЕМЉЕ ФОРМАЛНО ЈОШ УВЕК „У РАТУ“
Шеф албанске дипломатије Едмонд Панарити
- Шеф албанске дипломатије Едмонд Панарити позвао грчке власти и да олакшају улазак албанским грађанима на територију Грчке
ШЕФ албанске дипломатије Едмонд Панарити затражио је од Грчке да укине „закон о Албанији“ донет током Другог светског рата, према којем су две земље практично и даље у рату.
„Стављањем ван снаге тог ратног закона, једног старог и апсурдног закона, односи две земље били би подигнути на виши ниво“, пренео је Панарити грчком амбасадору у Албанији Леонидасу Роканасу током њиховог сусрета у Тирани.
Током састанка са новопостављеним амбасадором Роканасом, Панарити је позвао грчке власти и да олакшају улазак албанским грађанима на територију Грчке.
Према албанској агенцији АТА, Грчка је поменути закон донела у октобру 1940. године, након што су италијанске снаге из Албаније напале Грчку.
Грчки парламент овај закон никада није укинуо, иако су данас обе земље чланице НАТО, а Атина подржава интеграцију Тиране у ЕУ.
Више деценија по завршетку Другог светског рата, граница између Грчке и Албаније била је затворена, што је представљало идеолошку и војну границу између НАТО и комунистичког блока.
После пада комунизма у Албанији, све већи број њених грађана одлазио је да ради у Грчку, што је често представљало разлог за несугласице у односима две земље.
Шеф грчке дипломатије Димитрис Аврамопулос је крајем прошле године одлучио да откаже посету Албанији поводом 100.
годишњице независности те земље, након што је албански премијер Саљи Бериша у говору на свечаности поводом те годишњице поменуо албанске територије у Грчкој, Македонији, Црној Гори и Србији.
Беришин кабинет убрзо потом - да би поправио шта се може - саопштио да је премијер о албанским територијама говорио „искључиво у историјском контексту“.