СТАНКОВИЋ: Споменик је читав, још ћемо причати
ТЕНЗИЈЕ НА ЈУГУ СРБИЈЕ СУ ВЕШТАЧКЕ, ЖЕЛЕ ДА ОБЕЗБЕДЕ БОЉЕ ПРЕГОВАРАЧКЕ ПОЗИЦИЈЕ ПРИШТИНИ ЗБОГ СЕВЕРА КОСОВА
СПОМЕНИК ОВПБМ неће бити уништен и биће тема даљих разговора, тензије на југу су вештачки стваране, каже шеф Координационог тела за југ Србије Зоран Станковић.
„Све што се дешавало је много комплексније политичко питање. У питању је већ виђена игра, покушај да се обезбеде боље преговарачке позиције, да се искористи тренутак у дијалогу Београда и Приштине, јер неки хоће да повуку паралеле између тог простора и севера Косова“, рекао је Станковић у „Кажипрсту“ Б92.
Ситуација је сада под контролом, каже Станковић и додаје да ће сталним сталним контактом и разговором са представницима Албанаца и локалном самоуправом те тензије бити спуштене.
Станковић је рекао да се ситуација око споменика користила за бројне манипулације, а да је Београд предложио да се споменик уклони са јавне површине, а да се одреди рок дискусије о тој теми до 1. јуна или 1. јула у којој би се разговарало и о споменику Жандармерији у селу Лучане.
“После тога би се донела коначна одлука о томе да ли и где може да се постави такав споменик. О њему ће се још говорити, он неће бити уништен, разговараће се са локалном самоуправом, а ми сада чекамо званичан захтев од њих о чему ће се затим одлучивати. Ми смо их питали шта предлажу, желели смо једно цивилизовано решење, не можемо одмах да кажемо „да“ или „не“, јер постоје процедуре. Када поднесу захтев, онда ће надлежни одлучити о томе“, рекао је Станковић.
Шеф Координационог тела је истакао да ће они који су одговорни за то што је споменик уопште постављен мимо сваке процедуре одговарати, али је навео да је то „наслеђено стање, настало пре његовог доласка на чело тела“.
Он сматра и да све што се десило неће утицати на преговоре у Бриселу.
“Преговори ће се наставити, не знам да ли ће позиција Београда бити отежана, али Београд је о свим активностима све време разговарао са представницима међународне заједнице, а представници амбасада су рекли да је то унутрашње питање Србије“, рекао је Станковић.
МЗ је требало да реагује због онога што се десило након уклањања споменика, сматра Станковић.
“Логично је било очекивати шта ће се све дешавати и да ће бити рушења српских споменика, неадекватна реакција међународне заједнице је то омогућила, а даље нечињење довешће до још деструкције“, рекао је Станковић.
Станковић сматра да у неким случајевима изостаје и реакција државе, а у то спадају и изјаве о припајању простора Прешева, Бујановца и Медвеђе Косову.
“Ми се бавимо озбиљно разним запаљивим изјавама, тиме да ли ти људи чине кривично дело када желе да одвоје један део територије земље. Ту је питање зашто не реагују државни органи“, рекао је Станковић, додавши да људи који дају те изјаве су често иначе умерени, раде на решавању реалних проблема, али користе запаљиву реторику за политичке потребе.
Станковић сматра да њима ветар у леђа дају изјаве са других простора, али и чињеница да се млако реагује на оно што они кажу.
“Србију је много коштала Милошевићева изјава „сви Срби у једној држави“, а када Сали Бериша исто то каже, онда стигне само млака изјава америчке амбасаде из Приштине и то је све. Како се то изрекне територијална претензија према четири земље, Србији, Македонији, Грчкој и Црној Гори, а нико од њих не изађе са неким ставом, макар да затражи од међународне заједнице да се изјасни о нечијим речима да треба делови територија суверених држава да се припоје Албанији?“, запитао се Станковић.